Viral Video Nasıl Yapılır?

Herkes istiyor, çok azı başarıyor. Dijital dünyada viral videonun kısa sürede yaptığını başaran yöntem yok. Dolayısıyla herkes bunun peşinde. Peki nereden başlayacak, nasıl ilerleyeceksiniz? “Content is the king” İçerik kraldır! (Türkçeleştirince biraz arabesk oldu) Herha...

Viral Video Nasıl Yapılır? (23 Temmuz 2013)

Herkes istiyor, çok azı başarıyor. Dijital dünyada viral videonun kısa sürede yaptığını başaran yöntem yok. Dolayısıyla herkes bunun peşinde. Peki nereden başlayacak, nasıl ilerleyeceksiniz?

“Content is the king” İçerik kraldır! (Türkçeleştirince biraz arabesk oldu) Herhangi bir e-işe bulaşmış herkesin son yıllarda ezberlediği bir motto. Bu krallar içinde en kudretlisinin de videolu içerik olduğunu söylemek gerek. Marketing dünyasında da durum çok farklı değil. Dijital pazarlamacıların yüzde 87’sinin video içeriği kullanmayı tercih ettiğini biliyor muydunuz? (Yüzde 13’ü ofislerinde zor tutuyoruz) Ancak video içeriği üretmek zor. Daha zor olansa yüzde 87 içinde diğer videolardan farklı bir yerde durabilmek ve üretilen içeriğin viral olduğuna tanık olmak.

Bir içeriğin viralleşmesini, onun organik ve yoğun bir şekilde paylaşılarak büyük kitlelere ulaşması olarak tanımlayabiliriz. Ancak yakın pazarlama tarihimiz, prodüksiyonuna çok para akıtılmış yapımların hiç tutmadığı, zeki bir damar yakalamış küçük bütçeli işlerinse viral hale geldiği örneklerle dolu.

O halde hayal kırıklıklarını en aza indirgemek adına, adım adım başarılı bir viral video için gerekli koşulları sıralayalım:

1. HEDEF KİTLENİZİ ANLAYIN VE TANIYIN

Herkesi mutlu edecek bir video yapmak ne yazık ki olası değil. Bir içeriği tüm kesimlere beğendirmeye çalışmak, büyük olasılıkla hiç kimseye beğendirememeyle sonuçlanır. Hedeflediğiniz kitleye odaklanın. Arkadaşlarıyla neler konuştuklarını keşfedin. İnternet videolarının çağımızın en popüler sohbet başlatıcıları olduğunu unutmayın. Videoyu viral yapacak olanların ne hissetmesini istediğinize karar verin. Videonuz onlara hitap etmeli, anlamlı gelmeli ve eğlendirmeli.

2. NEDEN PAYLAŞACAK?

Videonuzun viral olması için hızla paylaşılması gerekiyor. Peki internette bir içerik neden paylaşılır? İki ana motivasyon öne çıkıyor: Ürettiğiniz videonun yarattığı güzel duyguları başkalarıyla paylaşma güdüsü. Ve (bencilce) o videoyu paylaşırken ya da eleştirirken ‘görülme’ gereksinmesi. İlk senaryoda video izleyicileri mutlu eder ve onlar tanıdıklarının da mutlu olmasını isterler. İkincisinde ise ya sevilmemiştir (love to hate) ya da paylaşan kişi, içeriği keşfeden olmak istemiştir.

3. KRİTİK EŞİK: VİRAL TETİKLEMESİ

Bir videonun (bir yere kadar) belli hacimlerde insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak viral video yaratmanın en kritik noktası, pasif izleyiciyi videoyu paylaşan aktif bir kullanıcıya dönüştürmekte yatıyor. Bu motivasyon evrimine “viral tetiklemesi” diyoruz. Yani videonuz çok komik, çok vurucu, çok şaşırtıcı, çok seksi tanımlamalarından en az birine sahip olmak durumunda. Hangi yoldan gidecekseniz gidin, vitesi 5’e takmalısınız! Komikse kahve püskürttürecek kadar eğlenceli, seksiyse akılları baştan alacak kadar erotik olmalı. İzleyicinin tahrik olması, ağlaması, gülmesi, tüylerinin diken diken olması hep iyiye işarettir.

4. TOHUMLARI DOĞRU EKİN

Elinizi korkak alıştırmayın, videonuzu olabilecek her yere gönderin. Tabii ki öncelik olarak YouTube, Vimeo ve sizin kendi içerik alanınızda olmalı. Reddit, Facebook, Twitter gibi sitelerin yanı sıra yerli sitelerde tohumun ekilmesi de önemli. Ayrıca video için seçeceğiniz thumbnail’in çok provokatif olmasına da özen gösterin.

5. ÇOK UZATMAYIN

Süreyi çok uzun tutmayın. Ortalama bir video müşterisi, 15 – 30 saniye arası izleme yapmakta. Sizinkinin çok ilginç olacağını varsayarak yine de 1 dakikayı fazla aşmamanızı öneririz.

6. VİDEOYU İZLETİN

Videoyu üreten prodüksiyon firması ya da ajansın güçlü ağa sahip olması markanızın maça 1-0 önde başlamasını sağlayabilir. Ayrıca konuyla doğrudan ilgili blog yazarları ve ünlü isimlerle bağlantıya geçerek onları hedef kitlenizin örtüştüğüne ikna etmek de tercih edilebilir bir adım olabilir. Bütçeniz doğrultusunda videonuzu Facebook / Google reklamlarıyla duyurmak, video sitelerinde seeding reklamları yapmak da viralleşme olasılığını artıracaktır. Unutmayın, izlenmeyen video, ne kadar başarılı olursa olsun, viral olamaz.

GQ / Patrick Özdemiroğlu