Ukrayna’da Bu Kez de Rusya Yanlıları Ayaklandı!

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de geçen hafta 100’e yakın kişinin ölümü ve Rusya karşıtı muhalif göstericilerin zaferi ile noktalanan olayların ardından bu kez Kırım Bölgesi’nde yüzlerce Rusya yanlısı silahlı gösterici parlamentonun ve yerel hükümet binalarının kontrolü...

Ukrayna’da Bu Kez de Rusya Yanlıları Ayaklandı! (27 Şubat 2014)

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de geçen hafta 100’e yakın kişinin ölümü ve Rusya karşıtı muhalif göstericilerin zaferi ile noktalanan olayların ardından bu kez Kırım Bölgesi’nde yüzlerce Rusya yanlısı silahlı gösterici parlamentonun ve yerel hükümet binalarının kontrolünü ele geçirerek binalara Rus bayrağı astı.

Ukrayna’nın İçişleri Bakan Vekili Arsen Avakov, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna ordusunun ve polisinin alarm durumuna geçtiğini duyurdu.

Binaların işgal edilmesi dün parlamento binası dışında Rusya yanlısı ve Kırımlı Tatarlar arasında yaşanan gerilimin ardından geldi. Kırımlı Tatarlar Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e karşı yapılan protestoları genel olarak destekliyor.

Kırım’da yaşayan bazı radikal Ruslar, bölgenin otonom yönetimine son verilmesini veya yeniden Rusya’nın bir parçası olmasını talep ediyor. Karadeniz’deki Kırım adası 1954 yılına kadar Rusya’ya aitti ve Rusya’nın Karadeniz donanmasına ev sahipliği yapıyordu.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna sınırına 320 km uzaklıktaki askerlerin de olduğu 150 bin Rus askeri ve hava kuvvetlerine alarm emri verdiği bildiriliyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğinin yakından takip edildiği açıklandı.

Yanukoviç Yanlısı Yeni Başbakan

Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu, Kırım’ın yeni başbakanı olarak Rus Birliği Partisi Başkanı Sergey Aksenov’u seçti.

Aksenov ilk açıklamasında, “Viktor Yanukoviç’i yasal başkanımız olarak kabul ediyoruz” dedi.

Akşam saatlerinde açıkladığı bir kararla Başbakan Anatoliy Mogilov’un görevden alındığını duyuran Kırım Parlamentosu, yeni başbakan olarak Rus Birliği Partisi Başkanı Sergey Aksenov’u seçtiğini açıkladı.

Kırım Parlamentosu Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Aksenov, 53 milletvekilinin oyuyla yeni başbakan oldu.

Rus Ordusu havalimanlarını işgal etmeye başladı

Ukrayna İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus askerlerinin aralarında Sivastopol kentinin de bulunduğu Kırım yarımadasındaki önemli havalimanlarının kontrolünü eline geçirdiği duyuruldu.

Kırım Parlamentosu önünde direniş müzikleri çalan DJ

Geleneksel kıyafetler giymiş Rus yanlısı bir disk jokey, Kırım parlamento binasının önünde göstericileri ajite eden müzikler çalarken işte böyle görüntülendi.

Fotoğraf: Baz Ratner / Reuters

Kapak Fotoğrafı: Agence France-Presse/Getty Images