UEFA Kararları Gölgesinde Protesto, Polisten Eylemci Kadına Gül!

Taksim Dayanışma, sendikalar ve STK’ların Ethem Sarısülük’ü anmak ve zanlı polis memurunun serbest bırakılmasını protesto etmek için Taksim Meydanı tramvay durağında saat 19.00 da basın açıklaması yapılacağını açıklamasından sonra bu akşam yine hareketli saatler yaşa...

UEFA Kararları Gölgesinde Protesto, Polisten Eylemci Kadına Gül! (25 Haziran 2013)

Taksim Dayanışma, sendikalar ve STK’ların Ethem Sarısülük’ü anmak ve zanlı polis memurunun serbest bırakılmasını protesto etmek için Taksim Meydanı tramvay durağında saat 19.00 da basın açıklaması yapılacağını açıklamasından sonra bu akşam yine hareketli saatler yaşandı.

Saat 17.00 den sonra polis meydanda geniş önlemler aldı, güvenlik zinciri oluşturdu. Bu saatlerde metro ve finiküler seferlerinde de kısıtlamalar yaşandı.

Her türlü riske karşın yine binlerce kişi Taksim’de İstiklal Caddesi’ne yakın bölgede toplandı. Kalabalığın alanın diğer yerlerine geçmelerine izin verilmedi.

Taksim Meydanı’ndaki bayrak direği önüne gelen grup, bir saat süreyle “duran adam” eylemi gerçekleştirdi.

#düşenadam

Polis protestoculara müdahale etmezken, ayrıca “duran adam” eylemine alternatif olarak kendilerini yere atan protestocular, ayağa kalkıp bir süre yürüdükten sonra kendilerini yeniden yere atarak “düşen adam” eylemi başlattı.

“Acınız acımızdır”

Taksim Meydanı Cumhuriyet Anıtı yakınında Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenler için oturma eylemi gerçekleştirdi. Yurttaşlar Taksim’de polislerin olduğu tarafa doğru ‘Acınız acımızdır komiser Mustafa Sarı ölümsüzdür’ pankartı açtı.

Cumhuriyet Anıtı etrafında geniş güvenlik önlemi alan polis, gruba müdahale etmedi.

Bir kadın ise Taksim Meydanı’nda bekleyen polislerin karşısına geçip, elindeki gazeteyi kaldırarak duran adam eylemi gerçekleştirdi.

“Size bir gül verebilir miyim?”

Bu arada anma etkinliğine katılan kadın bir eylemci ile polis arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Kadın, ‘sarılmak serbest’ yazılı pankartı TOMA’ya bırakmak istedi. Sivil polis olduğu öğrenilen komiser ise,  kadını ikna etmek istedi. Bu sırasında sivil komiser, ‘size bir gül vereyim arkadaşlar dağılsın’ dedi. Ardından da “biz sarılamayız görev başındayız” şeklinde konuşarak, “size bu gülü vermek istiyorum” dedi.

Polise ayna!

Bir grup gösterici ise yanlarında getirdikleri aynaları polislere doğru tuttular.

Taksim’den Tünel’e

Taksim’de toplanan kalabalık grup daha sonra İstiklal Caddesi üzerinden Tünel Meydanı’na yürüdü.

 

‘Şair ceketli çocuk’ da anıldı

Bu akşam Taksim’deki gösterilerde, 8 yıl önce hayatını kaybeden Karadenizli sanatçı, ‘şair ceketli çocuk’ Kazım Koyuncu da anıldı.

İstanbul Taksim’in yanı sıra Kadıköy, Maltepe ve Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde Ethem Sarısülük’ü anma ve zanlı polisin serbest bırakılmasını protesto etme toplantı ve yürüyüşleri yapıldı.

UEFA’dan gelen cezalar gündemi değiştirdi

Ancak gösterilerin sürdüğü akşam saatlerinde ajanslara düşen UEFA cezaları haberi gündemi değiştirdi.

UEFA Disiplin Kurulu’nun şike soruşturması kapsamında, Fenerbahçe’ye 2 + 1, Beşiktaş’a da 1 yıl Avrupa Kupaları’ndan men cezaları vermesi, sosyal medyada haber sıralamalarını da değiştirdi. Türkiye, verilen cezanın neler getireceğini tartışmaya başlayınca, protesto haberlerinin reytingini ‘ceza geyikleri’ de paylaşmaya başladı.