Twitter’da Yazdıkları İçin Fazıl Say’a 10 Ay Hapis Cezası!

Ünlü Piyanist ve Besteci Fazıl Say, Ömer Hayyam’a ait olduğunu söylediği bazı dizeleri Twitter’da paylaştığı için “dini değerleri aşağılama” suçlamasından yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı. İst...

Twitter’da Yazdıkları İçin Fazıl Say’a 10 Ay Hapis Cezası! (15 Nisan 2013)

Ünlü Piyanist ve Besteci Fazıl Say, Ömer Hayyam’a ait olduğunu söylediği bazı dizeleri Twitter’da paylaştığı için “dini değerleri aşağılama” suçlamasından yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, piyanist ve besteci Fazıl Say’ın, ”halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı” iddiasıyla yargılandığı davada, 10 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme, Say’ın hükmünün açıklanmasını geri bıraktı.

Fazıl Say, Ömer Hayyam’a ait olduğunu söylediği bazı dizeleri Twitter’da paylaşmış ve 3 kişi şikayetçi olmuştu.

Say, daha önce mahkemede yaptığı yazılı savunmasında Twitter’da yazdıkları hakkında kendisine yöneltilen hiçbir suçlamayı kabul etmediğini aktarmıştı.

“Twitter’de yazmış olduğum hiçbir yazı, kullandığım hiçbir ifadede hakaret, aşağılama amacım yoktur” diyen Say, aksine, yazılarının iyice incelenmesi durumunda, dini değerleri istismar eden ile dini değerlerden rant sağlamaya çalışan kişilerden rahatsızlık duyduğunu ifade ettiğini açıklamıştı.

Say, sayfadaki yazılara kendi iradesi dışında hiç kastetmediği anlamların yüklendiğini savunarak, ”Kullandığım ifadeler çarpıtılmıştır. Bu çarpıtma, benim iradem dışında, şahsım hedef gösterilerek meydana getirilmiştir. Bu durumdan sorumlu tutulmam mümkün değildir” ifadesini kullanmıştı.