Twitter’a Sarhoş Filtresi!

Rochester Üniversitesi’nden araştırmacılar, Twitter kullanıcılarının sarhoş olup olmadığını belirleyen bir algoritma geliştirdi. İlk başlarda Twitter şimdiki kadar siyasal mesaj içerikli kullanılmıyordu. Aynı zamanda ‘yalnızlar kulübü’ &uum...

Twitter’a Sarhoş Filtresi! (19 Mart 2016)

Rochester Üniversitesi’nden araştırmacılar, Twitter kullanıcılarının sarhoş olup olmadığını belirleyen bir algoritma geliştirdi.

İlk başlarda Twitter şimdiki kadar siyasal mesaj içerikli kullanılmıyordu. Aynı zamanda ‘yalnızlar kulübü’ üyesi çoğu sosyal medya kullanıcısı, gecenin ilerleyen saatlerinde ‘güzel kafalarıyla’ eski sevgililerine saydırıp döktürüyorlardı! Sabah da pişman olup tweet’lerini siliyorlardı ama iş işten geçmiş oluyordu. Zamanla bu sert söylemlerden sadece eski sevgililer değil, hoşlanılmayan iktidar yöneticilerinden, patrona, müdüre, şefe, arkadaşa kadar herkes nasibini almaya başlayınca, uzmanlar da kullanıcıları uyarmaya başladı: “Sarhoşken tweet atmayın!”

İşte ABD’nin en büyük kenti New York’ta bulunan Rochester Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı da, bir yıl boyunca New York ve Monroe County’de atılan ve içerisinde alkolle ilgili sözcükleri (sarhoş, parti) içeren tweet’leri derleyerek, sonrasında da elde ettikleri verileri kullanarak hangi içeriklerin içkiliyken yazıldığını tespit etti.

Araştırmacılar, elde ettikleri veriler sayesinde belli bölgelerdeki içki dükkanı ve bar sayılarına ulaşabildiklerini belirtti.