Twitter Yasağı, İnternette Yeni Dünya Rekorlarını Getirdi!

Sosyal medyayı dünyada en iyi kullanan ulus olarak bilinen Türkler, Twitter’a erişim yasağı getirilmesinden hemen sonra yeni dünya rekorlarına imza attılar Türkiye’den Twitter’a erişim yasağı getirilen Perşembe gecesi,  engellemeye karşın görülmemiş bir Tweet trafiği yaşa...

Twitter Yasağı, İnternette Yeni Dünya Rekorlarını Getirdi! (24 Mart 2014)

Sosyal medyayı dünyada en iyi kullanan ulus olarak bilinen Türkler, Twitter’a erişim yasağı getirilmesinden hemen sonra yeni dünya rekorlarına imza attılar

Türkiye’den Twitter’a erişim yasağı getirilen Perşembe gecesi,  engellemeye karşın görülmemiş bir Tweet trafiği yaşandı. Twitter kullanıcıları çeşitli yöntemleri kullanarak Twitter’a erişimi sağlayıp Türkiye’nin Tweet rekorunu kırdı. 3 Saat içerisinde 2,5 Milyon’a yakın Tweet gönderen Türk Kullanıcılar kendi rekorlarını da egala etmiş oldular.

Guardian: Türkler’den yeni bir rekor!

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi Türkiye’de Twitter yasağının devreye girmesinden sonraki bir kaç saat içinde 2,5 milyon tweet gönderildiğini belirterek, bunun dakikada 17 bin tweet anlamına geldiğini vurguladı.

Gazete internet sitesindeki farklı bir haberinde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Twitter yasağını deldiğine de atıfta bulundu.

Guardian, Türkiye’de Twitter’ın kapatılmasından sonra “#TwitterisblockedinTurkey” (Twitter Türkiye’de engellendi) etiketinin başlığının Twitter’da küresel düzeyde en çok tartışılan konu olduğunu belirtti.

Twitter’ın yasaklanması nedeniyle, dünyanın dört bir yanındaki sosyal medya kullanıcılarından Türk kullanıcılara destek mesajları yağdı.

Yasaklandığı gece kullanım yüzde 138 arttı!

Twitter’a erişim yasağı getirildikten hemen sonra gerek sabit gerekse mobil cihazlar için yasaklı sitelere erişim olanağı sağlayan VPN gibi uygulamalarda talep patlaması yaşandı. Google’ın Chrome tarayıcısına Zenmate eklentisini indirmek için aynı gece Türkiye’den 25 bin kişi Google Play mağazasını ziyaret etti.

2 Günde 820 bin kullanıcı Hotspod Shield indirdi

Twitter’ın yasaklanmasıyla birlikte kullanıcılar farklı DNS ve VPN ile Twitter’a girdi.  Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Hotspod Shield, son 48 saat içinde 820 bin kullanıcının kendi programlarını indirdiğini duyurdu. İşte o açıklama:

Twitter dan da destek geldi

Yaşananların ardından Twitter, şirketin Twitter adresinden bir tweet atarak Türk kullanıcılarının yanında olduğunu ifade etti. Atılan tweette “Türkiye’deki servisine girişin yeniden sağlanacağını umut ediyoruz. Twitter’ın vazgeçilmez bir iletişim platformu olduğuna inanan Türkiye’deki kullanıcılarımızın yanında duruyoruz. Yakında platforma erişimin tamamen açılmasını umut ediyoruz” dendi.

Google’dan ‘Harekete Geçin’ Çağrısı

Google, dünyanın her yerindeki insanların internetle ilgili özgürlüklerini savunan ve insanları kısıtlanan özgürlükleri konusunda harekete geçmeye teşvik eden “Harekete Geçin” (Take Action) platformu ile dikkat çekti.

Ülkemizdeki Twitter yasağının hemen ardından yeniden su yüzüne çıkan Harekete Geçin platformu, herkesi özgürlüğünü savunmaya davet ediyor. Şimdiye kadar dünya çapında üç milyondan fazla insan, özgürlüklerini savunmak için platforma katılmış.

Platformdaki özgürlükler, üç ana maddede inceleniyor: katılma özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve haksız müdahaleye maruz kalmama özgürlüğü.