Twitter ‘sosyal ağ’ kategorisinden çekilerek ‘haberler’e geçti

Twitter internetteki kategorisini, “sosyal ağ”dan vazgeçerek “haberler” olarak değiştirdi Twitter'ın iPhone kullanıcıları için iTunes App Store’daki iOS uygulaması "sosyal ağ" kategorisinden dün kaldırıldı. Son birkaç ...

Twitter ‘sosyal ağ’ kategorisinden çekilerek ‘haberler’e geçti (1 Mayıs 2016)

Twitter internetteki kategorisini, “sosyal ağ”dan vazgeçerek “haberler” olarak değiştirdi

Twitter'ın iPhone kullanıcıları için iTunes App Store’daki iOS uygulaması "sosyal ağ" kategorisinden dün kaldırıldı. Son birkaç aydır “sosyal ağ” kategorisinde beşinci sırada yer alan Twitter iPhone uygulaması böylece, yeni kategorisinde birinci sıraya çıkarak iTunes App Store’da daha görünür hale geldi. Şu an ücretsiz uygulamalar listesinde 26. sırada yer alan Twitter‘a kategori değişikliği doping etkisi yapabilir.

Twitter, bu değişikliğin sinyallerini Twitter Moments özelliği ile vermişti. Twitter Moments'te dünyadaki gelişmeleri tek bir sekme üzerinden takip edebiliyordunuz. Türkiye’de henüz kullanıma sunulmayan Twitter Moments'in, bu değişiklikten sonra yakın zamanda aktif olarak kullanılması bekleniyor.

Android için değişiklik yapmadı

Google Play‘de halen “sosyal medya” kategorisinde yer alan Twitter, Android kullanıcıları için bir değişiklik olmadığı görülüyor. iTunes App Store’da haber uygulamalarının başarılı bir performans sergilemesi Twitter’ın böyle bir karar almasında etkili olmuş olabilir.

Kullanıcı sayısını bir türlü artıramadığı için sıkıntı yaşayan ve bu sorunu aşabilmek için de çeşitli değişikliklere giden Twitter daha önceki yenilikleri hedeflediği etkiyi yaratamamıştı.

Dünyanın en büyük haber ağlarından biri

Twitter, zaten son yıllarda dünyanın en büyük haber ağlarından biri. Öyle ki, Twitter’ın onaylı profillerinin yüzde 25’ini gazeteciler oluşturuyor. İnsanlar son dakika gelişmelerini Twitter’dan alıyor.