Türklere Göre Tatil Demek Yazın Plaj Deniz Demek! [infografik]

Türk halkının birçoğu tatil kavramını yaz tatili olarak görüyor ve yine büyük çoğunluk en ideal yaz tatilini ”Plaj, deniz olan herhangi bir yer” olarak tanımlıyor Pazar araştırma şirketi Millward Brown’un Türk toplumunun tatil alışkanlıklarını ve tercihlerin...

Türklere Göre Tatil Demek Yazın Plaj Deniz Demek! [infografik] (19 Eylül 2014)

Türk halkının birçoğu tatil kavramını yaz tatili olarak görüyor ve yine büyük çoğunluk en ideal yaz tatilini ”Plaj, deniz olan herhangi bir yer” olarak tanımlıyor

Pazar araştırma şirketi Millward Brown’un Türk toplumunun tatil alışkanlıklarını ve tercihlerini belirlemek amacıyla yaptığı araştırmaya göre, yılda en az 1 kez tatil yapanların oranı yüzde 58’e kadar çıkarken, bu oran tatilin Türk halkının bir parçası haline geldiğini ortaya koydu. Katılımcıların birçoğu tatil kavramını yaz tatili olarak gördüklerini belirtirken yine büyük çoğunluk en ideal yaz tatilini ”Plaj, deniz olan herhangi bir yer” olarak tanımlıyor. Bunun yanı sıra katılımcıların yüzde 58’i yılda bir kez tatile çıktığını belirtirken yüzde 27’lik bir kesim de yıl içerisinde tatile çıkmadıklarını söyledi.

Yılda kaç kez tatile çıktınız sorusundan yola çıkarak belirlenen bu bulgunun yanı sıra şehirler baz alındığında ise Ankaralılar ve İzmirlilerin İstanbullulara kıyasla daha az tatile çıktıkları ortaya çıktı. ”Bu yıl tatile 2–3 kez çıktım” diyenler ise çoğunlukla AB grubu ve İzmir’de yaşayan görüşmeciler oldu.

Turizm ve tatil satış sitesi Tatil.com ise 2014 yılı yaz aylarındaki verilere dayanarak “Türklerin 2014 Yaz Tatili Haritası” başlığıyla bir infografik hazırladı.