Türkiye’nin İlk Gökkuşağı Metrosu Aralık’ta Açılıyor

İstanbul’da Levent ile Boğaziçi Üniversitesi’nin yerleşkesinin bulunduğu Hisarüstü arasında çalışacak ve içerisi gökkuşağı renklerinde ışık sistemleri ile donatılan ‘butik’ metro hattı Aralık ayında hizmete girecek Levent-Hisarüstü arasında yapılan ‘butik metro...

Türkiye’nin İlk Gökkuşağı Metrosu Aralık’ta Açılıyor (11 Eylül 2014)

İstanbul’da Levent ile Boğaziçi Üniversitesi’nin yerleşkesinin bulunduğu Hisarüstü arasında çalışacak ve içerisi gökkuşağı renklerinde ışık sistemleri ile donatılan ‘butik’ metro hattı Aralık ayında hizmete girecek

Levent-Hisarüstü arasında yapılan ‘butik metro’ açılış için gün sayıyor. 4.2 km’lik metro açıldığında Hibarüstü’nden Taksim’e 16, Yenikapı’ya 23 dakikada ulaşılabilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Lütfi Elvan, farklı konseptte yapılan 4.2 km uzunluğundaki metronun Aralık ayı sonunda hizmete gireceğini söyledi. Saat 14.00’de Hisarüstü’ndeki Boğaziçi Üniversitesi istasyonundan metroya inen Bakan Lütfi Elvan, “gökkuşağı” renklerinde yapılan tünelden yürüdü. Metronun yapımına 2013 yılında başlandığını söyleyen Elvan, “Rekor bir hızla tamamlayacağız. Kasım ayı içinde test sürüşlerine başlıyoruz. Aralık sonunda da açılışını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Hisarüstü – Taksim 16 dakika

Projenin 4 istasyondan oluştuğu bilgisini veren Elvan, “Hisarüstü’nden Taksim’e gitmek isteyen bir öğrenci, 16 dakikada ulaşacak. Yenikapı’ya gitmek istiyorsa 23 dakikada ulaşacak” dedi.

Mini metroyla Boğaziçi Üniversitesi’ni de barındıran bölgede Levent’ten Hisarüstü’ne 6 dakikada ulaşılacak.

Projeyle Levent-Etiler güzergahının yükünü çeken Nisbetiye Caddesi’nin de trafik yoğunluğunun düşürülmesi hedefleniyor.

Dört istasyonun bulunacağı hatta 2 adet 4’lü dizi tren işletmesiyle başlanıp ihtiyaca göre 3 trene çıkılabilecek.

Ana hat üzerindeki maksimum teorik işletme hızının da 80 km/sa olarak öngörülüyor. Hat Levent, Akmerkez, Etiler ve Hisarüstü bölgeleri yolcularının konforlu bir şekilde Levent İstasyonu’na taşınmasını sağlayacak.

Renkli aydınlatmaları ve farklı dekorlarıyla dikkat çeken Levent-Hisarüstü Metro Hattı’nın özellikle Levent-Etiler-Hisarüstü hattındaki trafiği rahatlatması bekleniyor.

Levent-Hisarüstü Mini Metro Hattı’na dair bazı temel bilgiler şöyle:

Yolcu/saat kapasitesi: 8100,

Hat uzunluğu: 3 bin 300 m,

İstasyon sayısı: 4 adet,

İstasyon isimleri: Levent, Akmerkez, Etiler ve Hisarüstü,

Aktarma istasyonu: Levent,

Yolculuk süresi: 6 dakika,

Tren Sayısı: 2 (3 trene çıkabilecek),

Sefer aralığı: 4 dakika (240 sn),

Tünel kazı metodu: Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu (NATM),

Tünel derinliği: -25m, Hat sayısı: Tek tüp.