Rumeli Hisarı’nda Bir Gün

Yazı ve Fotoğraflar: KAMİL ERYAZAR Boğaz’da Beşiktaş ile Sarıyer’in kesiştiği noktada semte adını veren hisarın üst kısmındaki mahallede dolaştım. Aşiyan’da Tevfik Fikret ve Orhan Veli’yi ziyaret ettim.   İstanbul'da Boğaziçi'nde Bi...

Rumeli Hisarı’nda Bir Gün (2 Temmuz 2015)

Yazı ve Fotoğraflar: KAMİL ERYAZAR

Boğaz’da Beşiktaş ile Sarıyer’in kesiştiği noktada semte adını veren hisarın üst kısmındaki mahallede dolaştım. Aşiyan’da Tevfik Fikret ve Orhan Veli’yi ziyaret ettim.

 

İstanbul'da Boğaziçi'nde
Bir garip Orhan Veli'yim
Veli'nin oğluyum
Tarifsiz kederler içindeyim

Urumeli Hisarı'na oturmuşum
Oturmuşta bir türkü tutturmuşum

İstanbul'un mermer taşları
Başıma da konuyor martı kuşları
Gözlerimden boşanır hicran yaşları
Edalım…
Senin yüzünden bu halim.

İstanbul'un orta yeri sinema
Garipliğim, mahzunluğum duyurmayın anama
El konuşurmuş, görüşürmüş bana ne

Sevdalım…
Boynuna vebalim

İstanbul da, Boğaziçi’ndeyim
Bir garip Orhan Veliyim

Haziran ayının sonlarında olmamıza karşın havanın çok sıcak olmadığı güneşli güzel bir gündü. Hisarüstü’nden başlayarak, Boğaziçi Üniversitesi’nin yanından geze geze sahile doğru indim.

Doğanın oldukça cömert davrandığı bu sessiz, sakin, tarihi ve çok da şirin semtte bol bol fotoğraf çektim.

Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet köprüsünün bir ayağına da ev sahipliği yapan mahalle, tahmin edilebileceği gibi oldukça dik yokuşlardan oluşuyor. Eski ahşap tarihi evler, köprünün devasa betonarme ayaklarıyla sırt sırta vermişler.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinden önce Boğaz’ın güvenliğini sağlamak için Anadolu Hisarı'nın tam karşısına 90 gün gibi kısa bir sürede yaptırdığı hisar semte adını vermiş.

Şimdilerde ise, dışarıda Boğaz havası eşliğinde ‘kahvaltı’ denildiğinde İstanbulluların ilk aklına gelen yer. Özellikle tostlarının tadının damakta kaldığı söyleniyor. Sahilde yan yana çok sayıda kahvaltı verilen çay bahçesi var. Alibaba, Sade Kahve en bilinenleri. Fiyatların ise çok uygun olduğu söylenemez. Hafta sonlarında yer bulunmuyor, otopark krizi yaşanıyor.

Boğaz’ın her iki yakasının birbirine yakın olduğu bu noktada manzara da doyumsuz. Yürüyüş yapabilir, yorulduğunuz zaman da eşsiz Boğaz manzarasına karşı banklarda oturup dinlenebilirsiniz. İstanbul’un en sıcak günlerinde bile Boğaz’dan esen rüzgarla içiniz hafiften ürperebilir.

Rumeli Hisarı’nda artık konserler düzenlenmiyor. Konser alanına ise mescit yapılmış.

Bebek’e doğru yürüdüğünüz zaman önce Aşiyan’a geliyorsunuz. Adını Farsça’da ‘yuva’ anlamına gelen ve Tevfik Fikret’in yaşadığı, sonradan müze olan evden almaktadır. Parkında Orhan Veli’nin ‘başında bir martı’ olan heykeli, mezarlığında da Ahmet Hamdi Tanpınar ve Tezer Özlü yatmaktadır.