Türkiye’nin İlk AVM Grevi’nden Bayram İzlenimleri

  Türkiye’nin ilk AVM grevini başlatan Sosyal-İş Sendikası’na bağlı Bursa’daki Leroy Merlin işçileri bayramı grevde geçiriyor. Türkiye’nin ilk AVM ve yapı market grevi olarak tarihe geçen Leroy Merlin grevi Kurban Bayramı’nda da coşkuyla devam ediyor. 15. gününe gire...

Türkiye’nin İlk AVM Grevi’nden Bayram İzlenimleri (17 Ekim 2013)

 

Türkiye’nin ilk AVM grevini başlatan Sosyal-İş Sendikası’na bağlı Bursa’daki Leroy Merlin işçileri bayramı grevde geçiriyor.

Türkiye’nin ilk AVM ve yapı market grevi olarak tarihe geçen Leroy Merlin grevi Kurban Bayramı’nda da coşkuyla devam ediyor. 15. gününe giren grevi daha da güçlendirerek sürdüreceklerini kaydeden grevci işçiler grev alanını bayram yerine çevirdiler.

Sosyal-İş’in, Kurban Bayramı’ndan öncesinde Leroy Merlin Bursa mağazası önünde düzenlediği basın açıklamasına,  DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi Bosch işçileri, DİSK Tekstil Bursa Şube yönetici ve üyeleri, KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri, İznik Emek Platformu, CHP Osmangazi İlçe Örgütü, ÖDP Bursa İl Örgütü, Halkların Demokratik Partisi, İşçi Dayanışması Derneği ile çeşitli demokratik kitle örgütleri katılmıştı.

Açıklamada sık sık “AVM’nin kaderi sendikayla değişir”, “Direne direne kazanacağız”, “Leroy Merlin işçisi direnişin simgesi” gibi sloganlar atılmıştı.

Ziyarete gelen siyasi parti, kitle örgütleri temsilcilerinin yaptıkları konuşmalarda dayanışmanın devam edeceği vurguladılar.

CHP Bursa Milletvekilleri Sena Kaleli ve İlhan Demiröz de Bursa grevini ziyaret edenler arasındaydı. Milletvekilleri yaptığı konuşmalarda grevle dayanışma içinde olduklarını kaydettiler. Milletvekilleri, Leroy Merlin Bursa mağazası yönetimiyle de bir görüşme yaparak işçilerin taleplerini bir kez daha ilettiler.

AVM içinde, Gezi eylemlerindeki sloganlar ve “Duran adam” eylemiyle grevlerine renk katan işçiler, AVM dışında da işyerinde yaşadıkları mobbingi tiyatral bir gösteriyle sergilediler.

‘İşveren hukuksuzluk yapıyor’

Sosyal- İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Murat Bozbeyoğlu grev sürecini ve işçilerin taleplerini değerlendirdi. Grevin Türkiye’deki il AVM’e ve yapı market grevi olduğunun altını çizen Bozbeyoğlu, “Ayrıca iş kolumuzda 30 yıldır grev yapılmıyordu. Yıllar sonra ilk grevimiz olduğu içinde başka bir önem taşıyor” dedi.

İşverenden taleplerini aktaran Bozbeyoğlu,  3 yıldır maaş artışı yapılmadığını, bu yüzden yüzde 15 zam istediklerini söyledi. Grevdeki işçilerin isteklerine karşı, işverenin  yanıtını “Komik” olarak değerlendiren Bozbeyoğlu, “İşveren bizim taleplerimizi karşılamak yerine grev kırıcılığına gitmiştir. 6356 sayılı kanuna göre grev yapıyoruz ve yasal bir grev. Ancak işveren grevde olan bir işçinin yerine, başka bir işçiyi çalıştırarak hukuka uygun davranmıyor. Gerekli hukuki işlemleri de başlattık, Çalışma Bakanlığı’ndan yetkililer içeride denetimlere başladı” diye konuştu.

Sendikalı işçilerden uyarı!

İşverenle uzlaşmaya açık olduklarını vurgulayan Bozbeyoğlu, hukuku tanımaz tutuma çevredeki vatandaşların da tepkili olduğunu ve kendilerine destek verdiğini açıkladı. Vatandaşların alış- veriş yapmaya girerek, aldıkları ürünleri kasada bıraktığını belirten Bozbeyoğlu, “Bize destek olmaya çalışanları bu yönde engellemeye çalışıyoruz. Yalnız işverenin bu uzlaşmaz tutumu devam ederse, vatandaşları bu yönde destekleyeceğiz. Bizim grevimiz ilk günkü coşkusuyla devam ediyor ve haklarımızı alana kadar devam edecek” sözleriyle işverene seslendi.

Grev birleştiriyor!

Türkiye’nin ilk yapı market ve AVM grevi olan Leroy  Merlin grevinde işçiler iki hafta boyunca birbirlerinden çok şey öğrendiklerini, birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı bulduklarını anlattılar.

Grevdeki işçiler havanın güneşli olması nedeniyle mağaza önündeki parkın çimlerinde Sosyal İş Toplu Sözleşme Daire Başkanı Engin Sezgin’inle birlikte sohbet ettiler.

Hayatında ilk defa bir eyleme katıldıklarını belirten işçilerin heyecanlı oldukları dikkatlerden kaçmadı.  Kimisi ilk defa bildiri dağıttığını ve kendisine “Vebalı gibi” davranıldığını söylerken, kimisi “ Daha önce eylem yapanlara dönüp bakmazken bugün çevresinde yaşananlara karşı daha duyarlı olmaya başladığını” anlattı. Gezi direnişi esnasında birbirleriyle sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlar nedeniyle kavgalı olan iki işçinin grev içinde yeniden bir ara da mücadele ettiklerini anlatmaları ilgi çekti. Grevci işçilerden Serdal, Neslihan ile Gezi direnişi sırasında atıştıklarını belirterek Neslihan’dan diğer arkadaşlarının yanında özür diledi. Neslihan’a dönerek” Ayrıca burada bizimle beraber olduğun için, greve katıldığın için de çok teşekkür ederim” dedi. Neslihan ise işe yeni girdiğini belirterek “Ben tamamen arkadaşlarım için, onurum ve gururum için buradayım” diye konuştu. Bu konuşmalar işçiler tarafından alkışlarla yanıt buldu.

Aramız limoniydi, bana nane limon çayı getirdi!

Zaman zaman duygulu anların yaşandığı forum boyunca işçiler yaşadıkları komik olayları paylaştılar. Birbirleriyle küs olan,  grev öncesinde pek anlaşamayan işçiler grevle birlikte birbirlerini yeniden tanıdıklarını anlattılar.

Nevin Türken adlı işçi diğer bir kadın işçiye dönerek “Ben iki arkadaşımla bir yıldır konuşmuyordum. Aramız limoniydi. Dün rahatsızlandım. Yardıma ilk koşanda o arkadaşım oldu. Hemen nane limon çayı buldu getirdi. Ben çok şaşırdım. Çok duygulandım, hatta grev fotoğraflarımıza baktığımda hep aynı karedeyiz” dedi.

Bir diğer benzer durum erkek işçiler arasında yaşandı. “Ben senin yine ağzını burnunu kırmak istiyorum ama kardeşimsin artık” sözlerine işçiler kahkahalarla güldü.

‘Durmak yok greve devam!”

İşçi Ali Comart , “Ben AKP’liyim düşünce olarak buradaki arkadaşlardan farklı düşünüyorum. Ama hak nerde ben oradayım. Ne kadar farklı düşünsek de arkadaşlarım haklı durumda. O yüzden ben de buradayım. Sonuna kadar da burada olacağım” şeklindeki sözleri alkış aldı. Ali ile aynı düşüncelere sahip olduğunu söyleyen Vedat Aplakay ise “AKP durmak yok yola devam” sloganını değiştirdiğini söyleyerek “Durmak yok, greve devam” dedi.

Uluslararası Destek

Türkiye’nin ilk AVM ve yapı market grevi olma özelliği taşıyan Leroy Merlin grevine uluslararası destek de  büyüyor.

Daha önce Leroy Merlin grevine destek mesajları gönderen yurt dışındaki işçi örgütlerine ek olarak, bugün Fransız Genel Emek Konfederasyonu (CGT) temsilcisi Bursa’daki grevci işçileri ziyaret etti. Ayrıca Yunanistan Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME) grevci işçilere bir destek mesajı gönderdi.

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası tarafından yürütülen ve Türkiye’nin ilk AVM ve yapı market grevi olan Leroy Merlin Grevine uluslararası destek büyüyor. Leroy Merlin grevi daha önce UNI Küresel Sendika, Fransa Ticaret ve Hizmetler Federasyonu, İspanya Ticaret, Konaklama ve Turizm İşçileri Federasyonu ve Haiti Bağımsız İşçiler Sendikası tarafından selamlanmıştı. Greve yeni bir soluk, Fransa ve Yunanistan’daki emek dostlarından geldi.

“Çifte bayram olacak”

Grevci işçilerden Tuba Yelken grevi bir bayram havasında geçirdiklerini anlatarak “Bizim için çifte bayram” diyor. Morallerinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Yelken, kazanacaklarına emin.

Kurban Bayramı’nda grevde olmaktan üzülmediklerini kaydeden İşçi Tuba Yelken, “Çünkü biz onur mücadelesi veriyoruz. Kazanacağımızdan hiç şüphem yok” dedi. “Patronun henüz geri adım atmamış olması siz de kaygı yaratmıyor mu” sorumuza kendinden emin bir şekilde “Ne yapalım yarınını düşünen kahraman olamaz” diye cevap verdi. Ekonomik sıkıntı çekseler bile bunun üstesinden gelerek mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Yelken, “Biz bugün bu mücadeleyi vermek zorundayız. Bütün sonuçlarını bilerek greve çıktık” dedi.

Müşterilerden de destek

Mağazada grev olduğunu bilmeyen müşteriler ise alışveriş sonrası işçilerin sloganlarıyla karşılaştıklarında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Müşterilerden biri  “İşçilerin grevde olduğunu bilseydim buradan alışveriş yapmazdım. Bundan sonra da anlaşma yapılana kadar da bu mağazadan alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Zaten mağazanın içinde anlam veremediğim bir gerginlik vardı. İçerde çalışanların yüzleri hep asıktı. Buradakiler ise gülüyor” diye konuştu.

“Mücadeleye devam”

Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk de, Evrensel gazetesine yaptığı açıklamada, grevin her aşamasında bütün kararları işçilerle birlikte aldıklarını söyledi. Bu nedenle bayrama grevle girmelerinin ne işçilerde ne de sendikalarında bir sıkıntı yaratmadığını ifade eden Ebetürk, “Ancak yine de bayrama kazanımlarla girmeyi isterdik” dedi. Kısa süre önce Arjantin de Sosyal İş’in de bağlı bulunduğu UNI Küresel Sendikanın düzenlediği Ticaret Küresel Konferansı’na katıldıklarını ifade eden Ebetürk, konferansta grevle dayanışma kararı alındığını hatırlattı.