ABD’de Borç Krizi Üç Ay Ertelendi

ABD Kongresi’nin Demokrat ve Cumhuriyetçi liderleri, borç tavanının limite ulaşmasına saatler kala ülkeyi temerrüt riskinden kurtaracak çözüm üzerinde uzlaştı. ABD hükümetinin borç tavanının yükseltilmesi için dünya nefesini tutup planın onaylanmasını bekledi. ABD’nin re...

ABD’de Borç Krizi Üç Ay Ertelendi (17 Ekim 2013)

ABD Kongresi’nin Demokrat ve Cumhuriyetçi liderleri, borç tavanının limite ulaşmasına saatler kala ülkeyi temerrüt riskinden kurtaracak çözüm üzerinde uzlaştı. ABD hükümetinin borç tavanının yükseltilmesi için dünya nefesini tutup planın onaylanmasını bekledi.

ABD’nin resmi olarak borç tavanına ulaşmasına 24 saatten az bir zaman kala anlaşma sağlandı.

Reuters haber ajansı, ABD Senatosu Çoğunluk lideri Harry Reid’in, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler’in karşılıklı olarak anlaşmaya vardığını söylediğini belirtti.

ANLAŞMANIN DETAYLARI

Senato liderlerinin hükümeti 15 Ocak’a kadar fonlama ve borç tavanı limitini 7 Şubat’a kadar yükseltme konusunda anlaştığı ifade edildi. Senato liderleri, bütçe konusunu daha geniş anlamda tartışmak üzere bir komite kuracak. Anlaşmaya göre, 13 Aralık bütçe anlaşması için son tarih olacak. Anlaşmanın geçerlilik kazanması için Senato ve Temsilciler Meclisi’nden onay alınması gerekiyor.

Bunun yanında, 13 Aralık’a kadar iki partiden Kongre üyelerinin de yer aldığı, ülkenin uzun vadeli mali istikrarı üzerinde çalışacak bir bütçe konferans komitesi kurulması kararı alındı. Bu da ABD’nin bütçe krizinin sona ermekten ziyade şimdilik askıya alındığı yorumlarına neden oldu. Dolayısıyla, ABD, hükümetin fonlanmasının sona ereceği 15 Ocak ile Hazine’ye verilen borçlanma yetkisinin dolacağı 7 Şubat döneminde aynı krizlere tekrar gebe görünüyor.

Sabah işlerine yeniden başlayacak federal çalışanlara, mesai çalışamadıkları 16 güne dair ödeme de yapılacak.

SENATO’DA CRUZ’A MARKAJ

TM’nin uzlaşma sağlanacak bir tasarı konusunda yaşadığı üst üste başarısızlıkların ardından inisiyatifin Senato’ya geçmesiyle varılan noktada, 100 üyeli Senato’da, Demokratlara üzerinde anlaşılacak bir tasarıyı hızlı bir şekilde oylama yetkisi tanıyan bir yetki tanınması da gündeme geldi. Obama’nın sağlık reformunun durdurulması ve bunun bütçe görüşmelerinde bir şart olarak koşulması için geçen ay 20 saatin üzerinde bir kürsü işgali yapan Teksas’ın Çay Partili Senatörü Ted Cruz’un da bu formüle sıcak baktığı öğrenildi.

Borç tavanı krizini aşmak için yoğun mesai harcayan ABD’li politikacılar için Kongre binasına paket paket pizzalar taşındı.

PİYASALAR RAHATLADI

ABD senatosu Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında anlaşmanın sağlandığını duyurdu. Wall Street gün içinde rekor seviyelerini gördü. ABD tüm dünyayı yeni bir krize sokacak borç tavanı krizini felakete 11 saat kala engelledi. Wall Street borsaları anlaşmanın etkisiyle yüzde 1’in üzerinde yükselerek gün içi en yüksek seviyelerini gördü.

11 SAAT KALMIŞTI

Reid’in Senato’daki konuşmasını canlı yayınlayan CNBC’ye göre, anlaşmanın sağlandığının açıklandığı anda borç tavanının limite ulaşmasına 11 saat kalmıştı.

OBAMA DESTEKLEDİ

Beyaz Saray’dan anlaşma sonrasında açıklama geldi. Açıklamada, Başkan Barack Obama’nın Senato’daki anlaşmayı desteklediği, ABD Kongresi’nin anlaşmaya resmiyet kazandıracak onayı hemen vermesini umut ettikleri ifade edildi.

FITCH GÖRÜNÜMÜ NEGATİFE ÇEVİRDİ

ABD’nin borç tavanına vurmasına 24 saatten az bir zaman kala, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ülkenin not görünümünü negatife çevirmişti. Fitch’ten yapılan açıklamada, ABD’nin küresel ekonomi için yarattığı risk nedeniyle böyle bir karar alındığı belirtilmişti.

DÜNYA BANKASI VE IMF UYARMIŞTI

ABD’nin temerrüde düşmesinin küresel ekonomi üzerinde yaratacağı etkiye karşı hem Dünya Bankası hem de IMF’den ciddi uyarılar gelmişti.

RESESYON UYARISI

Uzmanlar ABD’nin borç tavanı sorununu aşamayıp, temerrüde düşmesi durumunda küresel ekonomide yeni bir krizin baş göstereceğine işaret etmişti. Dünyanın en büyük bankaları Washington’da düzenlenen bir toplantıda ABD’nin temerrüde düşmesinin küresel ekonomi için “felaket olacağı” uyarısında bulunmuştu.

CNBC