Türkiye’de en son internet kullanımı verileri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’nın 2016 sonuçlarına göre, Türkiye’nin internet kullanımına ilişkin en son rakamları açıkladı TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde ...

Türkiye’de en son internet kullanımı verileri (19 Ağustos 2016)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’nın 2016 sonuçlarına göre, Türkiye’nin internet kullanımına ilişkin en son rakamları açıkladı

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde İnternet erişim imkanına sahip hanelerin oranı 2016 yılı Nisan ayında yüzde 76,3 oldu. Bu rakam yaklaşık 10 hanenin 8’inin internet erişim olanağına sahip olduğunu gösteriyor.

İnternet erişimi olmayan hanelerin büyük kısmı ise bağlanmama nedeni olarak internet kullanımına ihtiyaç duymadıklarını, bir kısmı ise interneti, iş, okul, internet kafe gibi başka yerlerde kullandıklarını söylüyor.

Genişbant internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı yüzde 73,1 olurken, hanelerin yüzde 39,5’i sabit genişbant bağlantı (ADSL, kablolu internet, fiber vb) ile internete erişim sağlarken, yüzde 65,2’si mobil genişbant bağlantı ile internete erişim sağladı.

Araştırmada dikkat çeken başka bir sonuç ise hanelerin 2016 yılı Nisan ayında yüzde 96,9’unda cep telefonu veya akıllı telefon bulunurken, sabit telefon bulunma oranı yüzde 25,6 olması.

Büyük çoğunluk interneti sosyal medya için kullanıyor

TÜİK’in araştırma sonuçlarına göre, 2016 yılının ilk üç ayında internet kullanan bireylerin yüzde 82,4’ü sosyal medya üzerinde profil oluşturma, mesaj gönderme veya fotoğraf vb. içerik paylaşırken, bunu yüzde 74,5 ile paylaşım sitelerinden video izleme, yüzde 69,5 ile online haber, gazete ya da dergi okuma, yüzde 65,9 ile sağlıkla ilgili bilgi arama, yüzde 65,5 ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama ve yüzde 63,7 ile internet üzerinden müzik dinleme (web radyo) takip etti.

Araştırma ayrıca internetten alışverişin ve düzenli internet kullanıcısının arttığını ortaya koydu.