Türkiye’de En Çok Satan Kitaplar ve En Çok Kazanan Yazarlar

Forbes Türkiye, en çok satan kitaplar ve en çok kazanan yazarlar listesini açıkladı Derginin bu yıl yedinci kez yayınladığı listeye göre 2013’te Türkiye’nin en çok kazanan 20 yazarı, önceki yıla göre telif gelirini yüzde 34 artırarak 14,8 milyon liraya çıkardı. ilk defa se...

Türkiye’de En Çok Satan Kitaplar ve En Çok Kazanan Yazarlar (3 Mayıs 2014)

Forbes Türkiye, en çok satan kitaplar ve en çok kazanan yazarlar listesini açıkladı

Derginin bu yıl yedinci kez yayınladığı listeye göre 2013’te Türkiye’nin en çok kazanan 20 yazarı, önceki yıla göre telif gelirini yüzde 34 artırarak 14,8 milyon liraya çıkardı. ilk defa sekiz isim birden 1 milyon liralık telif geliri sınırını aşmayı başardı. Zirvede ise üç yıl aradan sonra yeniden Elif Şafak var.   Edebiyat dünyasının en verimli yıllarından biri olarak kayda geçen 2013’ün bereketi ‘En Çok Kazanan Yazarlar’ listesine de yansıdı.

Geçen yıl en çok kazanan 20 yazarın toplam telif geliri 11 milyon liraydı. Bu yıl yüzde 34’lük bir artışla bu rakam 14,8 milyon liraya yükseldi. Daha çarpıcı bir sonuç da var: Geçen yılki listede sadece iki yazar (Ahmet Ümit ve Sinan Yağmur) 1 milyon liralık telif gelirini aşabilmişti. Bu yıl ise bu sınırı aşan sekiz yazar var: Elif Şafak,  Ahmet Ümit, Sinan Yağmur, Zülfü Livaneli, Ahmet Altan, İskender Pala, Yılmaz Özdil ve Ayşe Kulin. Milyonluk yazarlar arasından sıyrılan Elif Şafak bu yıl yeniden zirvede. Özer Turan imzasıyla yayımlanan habere göre, 2013’te bütün toplamda 300 binin üzerinde basılan Şafak’ın kitapları 8,7 milyon lira ciro üretti. Bunun karşılığında Şafak’ın payına düşen telif geliri ise 1,75 milyon liraya yaklaştı. Listenin ikinci sırasında telif gelir 1,34 milyon lira olan Ahmet Ümit var. Ümit’in son kitabı ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ ise 250 bin adet ile yılın en çok satan ikinci romanı oldu.

En çok satan roman ise 280 bin adetle Zülfü Livaneli’nin ‘Kardeşimin Hikayesi’. Ancak Livaneli’nin kitabı 19 lira, Ümit’in romanı ise 20 liradan satışa çıktığı için ürettikleri ciro Şafak’ın kitabını bir hayli gerisinde kaldı.

Listede Sürpriz Yapan İsim

Geçen yılın en çok kazanan yazarı Sinan Yağmur 2013’te  iki yeni kitap daha çıkarmayı ihmal etmedi. Yağmur’un  ‘Aşkın Gözyaşları’ serisinin dördüncü kitabı ‘Hamuş’ 2013’te 100 bin basıldı. Yazarın bir diğer serisi ‘Aşkın Meali’nin ikinci kitabı ‘İbrahim ve Hacer’ de yine Karatay Akademi’den 100 bin baskıyla çıktı. Üstelik yazarın ilk baskıları 2010’da yapılan ‘Aşkın Gözyaşları – Hz. Mevlana’ ve ‘Aşkın Gözyaşları – Tebrizli Şems’ kitapları da 2013’te 100 binin üzerinde baskı sayısına ulaştı. Sonuç tanıdık: Sinan Yağmur, 660 bin toplam baskı adediyle son üç yılda olduğu gibi yine ‘yılın en çok satan yazarı’. Ancak ortalama telif oranı yüzde 15 olan Yağmur, kitap fiyatlarının da nispeten çok daha ucuz (11 ila 15 lira) olması sebebiyle yılı en çok kazanan üçüncü yazar olarak tamamladı.

2013’te en çok baskı yapan kitapsa bir roman değil. Gazeteci Yılmaz Özdil’in ‘Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda’ kitabı 350 bin adetlik baskıya ulaşarak bu unvanı ele geçirdi. 7,7 milyon lira ciroya ulaşan kitabı Özdil’e 1,1 milyon lira kazandırdı.