Türkiye ve Dünyada Ekonomik Tarım Politikaları

Türkiye'de uygulanmakta olan tarım politikaları nedeniyle çiftçiler son 10 yılda Belçika büyüklüğündeki tarım arazisini ekmekten vazgeçtiler Türkiye ve dünyada tarım ekonomisinin son durumuna ilişkin, Bahçeşehir Ü...

Türkiye ve Dünyada Ekonomik Tarım Politikaları (13 Mayıs 2015)

Türkiye'de uygulanmakta olan tarım politikaları nedeniyle çiftçiler son 10 yılda Belçika büyüklüğündeki tarım arazisini ekmekten vazgeçtiler

Türkiye ve dünyada tarım ekonomisinin son durumuna ilişkin, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Çağdaş Şirin'in hazırladığı tablo ve grafikler BusinessHT’de yayınlandı.

Kilosu 5 lirayı aşan patates, yanına yaklaşılmayan kırmızı et fiyatları ve saman ithalatı…

Türkiye'de tarım sektörü son dönemde farklı başlıklar altında gündemden düşmüyor.

Gıda enflasyonunun yüksek seyri, dönem dönem gündeme gelen ithalat, yüksek girdi maliyetleri ve üretici ile tüketici fiyatları arasındaki dengesizlik söz konusu başlıklar arasında yer alıyor.

İşte 10 tablo ve grafikte Türkiye'de tarım…

Türkiye’nin 2014 yılı tarımsal ürün ihracatı 18.7 milyar dolar olurken, tarımsal ürün ithalatı ise 18.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Gıda ürünleri dış ticaretinde 5.7 milyar dolar fazlaya karşın, tarımsal hammadde tarafında 5 milyar dolar açık verdi.

Dünyadaki tarımsal ürün ihracat pazarında ilk üç sırayı ABD, Hollanda ve Almanya alıyor. Türkiye tarımsal ihracat sıralamasında 26'ncı sırada yer alıyor.

Türkiye'de tarımdaki istihdamın oranı yüzde 23-24 seviyelerinde.

Türkiye, dünyanın en büyük 10 tarım üreticisi ülkesi arasında 7'nci sırada yer alıyor.

İşçi/çiftçi başına düşen tarımsal katma değere bakıldığında Türkiye listenin oldukça gerisinde yer alıyor.

Türkiye'nin canlı hayvan ithalatı, canlı hayvan ihracatını katlıyor.

Türkiye'de ekilebilir tarım arazileri her geçen gün azalıyor. Ziraat Mühendisleri Odası, Türkiye'de uygulanmakta olan tarım politikaları nedeniyle, çiftçilerin son 10 yılda Belçika büyüklüğündeki tarım arazisini ekmekten vazgeçtiğini açıkladı.

Türkiye'nin tarımsal milli üretimi artıyor.

Dünyadaki mazot fiyatları listesinde en üst sırada Türkiye var. Listede ilk 9 ülkenin hepsi gelişmiş ekonomiler kategorisinde yer alıyor. Yani satın alma gücü Türk çiftçisinin çok çok üzerinde. Bunun yanı sıra çoğu ülkede çiftçiye uygulanan çok sayıda mazot ve benzeri sübvansiyonlar var.

Devam Edecek… Gelecek Haber Dosyası: Tarımda 90 Milyar Dolarlık Hollanda Mucizesi

Kaynak: businessht.com.tr