Türk Pilotlar Nasıl Serbest Bırakıldı?

Casus filmlerine benzeyen rehine değişiminin perde arkası… Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca 71 gün sonra serbest bırakıldı ve Katar’a ait küçük bir yolcu uçağıyla Türkiye’ye getirildi. Pilotlar gece yarısı Atatürk Havalimanı’nda ‘devl...

Türk Pilotlar Nasıl Serbest Bırakıldı? (20 Ekim 2013)

Casus filmlerine benzeyen rehine değişiminin perde arkası…

Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca 71 gün sonra serbest bırakıldı ve Katar’a ait küçük bir yolcu uçağıyla Türkiye’ye getirildi. Pilotlar gece yarısı Atatürk Havalimanı’nda ‘devlet şovu’ ile karşılandı.

Peki pilotlar nasıl serbest bırakıldı? İşte uluslararası haber ajanslarından derlediğimiz, casus filmlerine benzeyen, 4 ülkenin rol aldığı, 3 aşamalı rehine değişiminin ayrıntılı perde arkası…

Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el Attiye El Cezire’ye yaptığı açıklamada Lübnanlıların serbest kalması için ülkesinin arabuluculuk yaptığını açıkladı. Hacılardan birinin oğlu Said Salih de Daily Star’a yaptığı açıklamada, “Suriyelilerin elindeki kadın tutuklular serbest kalır kalmaz Lübnanlılar da Lübnan’a gönderilecek” dedi. Salih İbrahim’in kendilerine Lübnanlı hacıların Türkiye’de bulunduğunu bildirdiğini de söyledi.

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, Suriye’de geçen yıl isyancıların kaçırdığı dokuz Lübnan vatandaşının serbest bırakıldığını açıkladı.

Şerbil, bu kişilerin Türkiye üzerinden ülkelerine götürülmekte olduklarını belirtti.

Aynı gruptan iki kişi daha önce serbest bırakılmıştı.

Yakınları, serbest bırakılan Lübnanlıların hacı olduklarını söylese de Suriyeli isyancılar, onların Lübnan Hizbullah’ına üye olduklarını savunuyordu.

Mervan Şerbil ayrıca bu durumun, Lübnan’da kaçırılan Türk pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın serbest bırakılmasının da önünü açabileceğini söyledi.

DÖRT ÜLKENİN KATILDIĞI ÜÇ AŞAMALI REHİNE TAKASI 

Arap ve Lübnan medyasına göre, takas üç aşamalı olarak gerçekleşti. İlk aşama çerçevesinde Suriye’de 16 aydır rehine tutulan 9 Lübnanlı serbest bırakıldı ve İstanbul’a getirildi.

Takasın ikinci aşamasında Şam rejiminin serbest bıraktığı 130 kadın tutuklu uçakla Adana’ya getirildi. Ardından da Türk pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca serbest bırakıldı.

Kendilerini “İmam Rıza’nın Ziyaretçileri” olarak adlandıran grubun pilotlarımızı serbest bırakmak için şart koştuğu Suriye’nin Azez bölgesinde kaçırılan 9 Lübnanlı Şii Hacı dün gece Türkiye’ye getirildi. Lübnan televizyonu, 22 Mayıs’ta İran’dan dönerken Suriye’nin Aziz kentinde kaçırılan 9 Lübnanlının serbest bırakıldığını ve Türkiye sınırından girdiklerini duyurdu. Böylece pilotlarımıza özgürlüklerini sağlayacak takas işlemi fiilen başladı.

KATAR TÜRK PİLOTLARI İÇİN 150 MİLYON DOLAR ÖDEDİ 

9 Ağustos’ta Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın, Suriye’de Türkiye destekli Kuzey Fırtınası isimli çetenin 9 Lübnanlı hacıyı kaçırmasına misilleme olarak rehin alındığı biliniyordu. Dün Lübnanlı hacıların serbest kalmasıyla birlikte, pilotların da ülkelerine dönebilecekleri konuşuluyordu.

Serbest bırakılan Türk pilotlar önce bir helikopter ile Beyrut Refik Hariri Havaalanı’na getirildiler.

Rehine takası görüşmelerinde arabuluculuk yapan Katar’a ait iki uçak İstanbul Sabiha Gökçen ve Beyrut Refik Hariri havaalanlarından aynı anda havalandı.

Bu arada El Liva’ya açıklama yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir Türk yetkili, Katar’ın Lübnanlı rehinelerin serbest bırakılması için 150 milyon dolar ödediğini söyledi.