New York Times: “Türkiye, Suriye İnadından Vazgeçiyor”

New York Times gazetesi, Türk hükümetinin Suriye’deki tavrının değişmeye başladığını yazdı. Tim Arango imzalı haberde, Suriyeli muhaliflerin en iyi müttefikinin Başbakan Tayyip Erdoğan olduğu belirtilerek, “Erdoğan Türkiye’nin Suriye sınırını açık tuttu, s...

New York Times: “Türkiye, Suriye İnadından Vazgeçiyor” (20 Ekim 2013)

New York Times gazetesi, Türk hükümetinin Suriye’deki tavrının değişmeye başladığını yazdı.

Tim Arango imzalı haberde, Suriyeli muhaliflerin en iyi müttefikinin Başbakan Tayyip Erdoğan olduğu belirtilerek, “Erdoğan Türkiye’nin Suriye sınırını açık tuttu, savaşçılara ülkesinin güneyinde güvenli bir sığınak sağladı ve silahlar, para ve diğer kaynaklar savaş alanına aktı. Hatta Erdoğan Esad güçlerine ateş bile açtı. Ancak şimdi Türkiye kendisini ilk zamanlar muhalifleri destekleyen ABD gibi ülkelerle aynı noktada buldu; radikallerin Suriye muhalefetinin saflarını kontrol altına aldığı endişesi içinde” denildi.

TSK’dan El Kaide’ye topçu ateşi

Türkiye’nin Suriye’de çatışmaların başından beri ilk kez bu hafta muhaliflere ait noktalara ateş açtığı vurgulanan haberde bunun “konumu gittikçe istikrarlı hatta güvenli bir hal alan Esad için bir başka olumlu gelişme” olduğu ifade edildi.

Haberde Erdoğan’ın silahların El Kaide’nin eline geçmesine yönelik geçmişteki eleştirileri de hatırlatıldı. Lehigh Üniversitesi’nden Türkiye ve uluslararası ilişkiler uzmanı Henri J. Barkey de New York Times’a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin muhalifleri vurmasının “herkese bu konuda farklı bir tavır takınmak istediklerini göstermek amacıyla verilmiş bir işaret” olduğunu belirtti. Barkey, “Bu sembolik bir hareket. Dünyanın geri kalanına ‘Biz bu El Kaide tipi adamlara karşı duruyoruz’ demenin bir yolu” dedi.

Uluslararası kamuoyundaki rüzgarın muhaliflerin tersine dönmesiyle Ankara’nın zor durumda kaldığı da belirtilen haberde, “Türk ordusunun, Türkiye topraklarına düşen ve hasar oluşturmayan bir top mermisine cevaben bu hafta gerçekleştirdiği operasyonlar, Türkiye’nin sorunlu Suriye politikasının altını çizerken Ankara’nın bu politikada revizyona gitmek istediğine işaret ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Suriye sınırında TSK’dan bir ilk yaşanmış, El Kaide bağlantılı mevziler bombalanmış; ÖSO’ya da Türkiye’de tutuklama ve sınır dışı yaşanmıştı

Genelkurmay Başkanlığı, geçen hafta Suriye’nin kuzeyindeki Azaz bölgesinde etkin olan Irak Şam İslam Devleti Örgütü mevzilerine obüsle top ateşi düzenlendiğini açıklamıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri daha önce El Kaide ya da El Nusra’yla ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Suriye’de ÖSO’ya bağlı olarak Irak ve Şam İslam Devleti birlikleriyle çatışan ve Salı günü sınırı geçerek Türkiye’ye gelen 85 Kuzey Kasırgası Tugayı mensubundan biri tutuklanmış, 84 kişi ise sınır dışı edilmişti.