Türk Medyasının Penguenlerine Karşı ABD Medyasının Lamaları

KAMİL ERYAZAR Amerika’nın lamalarla imtihanı Öncelikle söyleyelim ki, bu haber ‘zaytung’ tarzı hayali bir mizah haberi değil, tümüyle gerçektir ve kitle iletişimi kuramcılarının yorumuna muhtaçtır! Dün TSİ akşam sularında Arizona&...

Türk Medyasının Penguenlerine Karşı ABD Medyasının Lamaları (27 Şubat 2015)

KAMİL ERYAZAR

Amerika’nın lamalarla imtihanı

Öncelikle söyleyelim ki, bu haber ‘zaytung’ tarzı hayali bir mizah haberi değil, tümüyle gerçektir ve kitle iletişimi kuramcılarının yorumuna muhtaçtır!

Dün TSİ akşam sularında Arizona’da hayvanat bahçesinden kaçan iki lama saatlerce ABD’nin gündeminde ilk sıraya oturdu. Tüm kanallar normal yayın akışlarını kesip, “Son Dakika” anonsuyla lama kovalamacasını saatlerce canlı yayınladılar. Lamalar, Twitter TT listesinde de hızla ilk sıraya yerleştiler. Rus medyası ise olayı ‘IŞİD’den bıkan ABD medyası lamaların peşine düştü’ olarak yorumladı.

ABD'nin Arizona eyaletindeki Sun City'de iki lama, terapi için getirildikleri kasabadaki bakımevinden kaçtı.

CNN, Fox News ve MSNBC gibi pek çok kanalın haber bültenlerini yarıda kesip, sosyal medyada ‘lama drama’ olarak nitelendirilen görüntüleri, firardaki bir suçluyu yakalama operasyonu tadında yayınlamasına ise kimse anlam veremedi.

Nitekim Fox muhabiri Shepherd Smith, izleyicileri heyecanlı bir şekilde anbean bilgilendirdi, ekranın alt kısmında “Kara olanı yakalandı, beyaz lama hâlâ kaçıyor’ gibi son durum bilgileri yer aldı.

'HAYATTA IŞİD'DEN BAŞKA ŞEYLER DE VAR'

“Birbirlerinden ayrıldılar. Kara olan sakinleşti gibi (…) Yakalanmak istemiyor” gibi yorumlar da yapan Smith, ekran başındakilerin sorduğu “Neden?” sorusunu duymuşçasına açıklama yapmaya girişti: “Bunu neden yaptığımızı merak edebilirsiniz. Lamaların kanlı canlı görüntülerini yakalamışız. Başka ne yapabilirdik ki? Demek istediğim, tüm o IŞİD haberleriyle uğraşıp durduk. Ama hayatta başka şeyler de var. Onlara da yer vermemiz lazım. Bu görüntüleri kesintiye uğratmamak adına gerekirse reklamları bile vermeyiz.”

CNN, LAMAYLA MÜLAKAT YAPTI

Bu arada CNN spikeri Don Lemon da Pierre adlı bir lamayı canlı yayına konuk aldı:

Kanalların bu kovalamaca karşısında bu kadar heyecanlanması sosyal medyayı da salladı. Twitter kullanıcılarından biri "Durum ciddileşiyor" derken, lama kostümü giyip dans eden bir adamın görüntülerini paylaşan diğer bir kullanıcı da "Onlar da bu hayali yaşamaya işte bu kadar yakındı" diye dalga geçti:

Washington Post gazetesi de şaka yollu olarak bir son dakika haberi hazırladı, hatta ülkedeki 76 bin lamanın nerelerde yaşadığına dair bir infografik bile hazırladı: