Türk Jetlerinden Rus Askeri Uçağına Önleme

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada dün akşam saatlerinde Türkiye’nin Karadeniz kıyılarına paralel olarak uçan bir Rus askeri uçağının iki Türk F-16 jeti tarafından önlendiği belirtildi. İşte Genelkurmay’dan yapılan o açıklama: “Rusya Fed...

Türk Jetlerinden Rus Askeri Uçağına Önleme (23 Ekim 2013)

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada dün akşam saatlerinde Türkiye’nin Karadeniz kıyılarına paralel olarak uçan bir Rus askeri uçağının iki Türk F-16 jeti tarafından önlendiği belirtildi.

İşte Genelkurmay’dan yapılan o açıklama:

“Rusya Federasyonu (RF)’na ait bir İL-20 tipi askeri uçak, 22 Ekim 2013 tarihinde, 16.37-19.05 saatleri arasında, Karadeniz’de Türkiye-Gürcistan hudut bölgesinden, Türkiye-Bulgaristan hudut bölgesine kadar, uluslararası hava sahasında, kıyılarımıza paralel olacak şekilde doğudan batıya doğru uçuş icra etmiştir.

Anılan uçağın Karadeniz’in uluslararası hava sahasında ve Hopa/Artvin açıklarında Ankara FIR’ına girişi ile birlikte, muhtemel hava sahası ihlal girişimlerini önlemek maksadıyla, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait Merzifon’da konuşlu 2 adet F-16 uçağına “alarm” görevi verilmiştir. Merzifon’dan saat 16.38’de kalkış yapan uçaklarımız, saat 17.14’de RF uçağına, Ordu açıklarında önleme yapmış ve Türk Hava Sahasında seyirle, RF uçağını Türkiye-Bulgaristan hududuna kadar izlemiştir. RF uçağının, saat 19.05’de bölgeden uzaklaşması ile birlikte, uçaklarımız üssüne dönüş yapmıştır.”