Bugün Günlerden Van!

Van depreminin üzerinden tam iki yıl geçti… VAN, 23 Ekim 2011 Günü, Saat 13.41’de 7,2 şiddetindeki bir depremle sarsılmıştı. Ancak 23 Ekim depremi tek başına yıkmamıştı, Van’ı yakınlarını toprağa verenler 9 Kasım 2011’de bir kez daha yıkılmışlardı. İki dep...

Bugün Günlerden Van! (23 Ekim 2013)

Van depreminin üzerinden tam iki yıl geçti…

VAN, 23 Ekim 2011 Günü, Saat 13.41’de 7,2 şiddetindeki bir depremle sarsılmıştı. Ancak 23 Ekim depremi tek başına yıkmamıştı, Van’ı yakınlarını toprağa verenler 9 Kasım 2011’de bir kez daha yıkılmışlardı. İki depremde toplam 644 kişi hayatını kaybetmiş, 2 bin kişi yaralanmış, 252 kişi de enkazlardan sağ olarak kurtarılmıştı.  2.261 bina yıkılmış, 17.571 bina da hasar görmüş ve yine binlerce insan evsiz kalmıştı. Depremin neden olduğu manevi hasar ise hala enkaz altında!

Zihinlere Kazınan Dramatik Fotoğraf

Adı Yunus Geray… Henüz 13 yaşındaydı. Kurtarılmayı beklerken Reuters’in deneyimli foto muhabiri Ümit Bektaş tarafından çekilen fotoğrafı Van depreminin simgesi olmaya adaydı. Yunus deprem enkazından kurtarıldı ama hastaneye giderken kalbi dayanmadı ve yaşama veda etti.

Yunus, depreme Van’ın Erciş ilçesinde bir internet kafede yakalandı. Ekipler binada canlı olduğunu anlayınca hemen çalışmaya başladılar.

Yunus, enkaz altında saatlerce kaldı. Kurtarma ekibi başının altına bir yastık verdi, Yunus dinlensin diye.

Yunus üzerinde bir başkasının cansız bedeniyle saatlerce kurtarılmayı bekledi.

Saatler sonra Yunus kurtarıldı enkazda sıkıştığı yerden. Ancak mucize yarım kaldı. Enkazdan çıkarıldıktan sonra Yunus bilincini yitirdi. Hastaneye kaldırılırken de kalbi durdu, yaşama veda etti.

Mucize Azra Bebek 2 Yaşında

Van depreminde enkaz altından 47 saat sonra çıkarılan “Azra bebek”, memleketi Sivas’ta annesi, dedesi, babaannesi ve amcasıyla yaşamını sürdürüyor.

Van’da 23 Ekim 2011’de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depreme, Erciş ilçesindeki dedeevinde daha 14 günlükken yakalanan ve enkaz altından 47 saat sonra kurtarılan Azra Karaduman, bugün annesi, babaannesi ve amcasıyla, aynı olayda hayatını kaybeden babasının mezarını ziyaret etti.

Sosyal Medyanın Depremle Sınavı ve Yaraları Sarma Çabası

Van depremi, sosyal medyanın da ilk büyük ve ciddi toplumsal dayanışma, organize yardımlaşma sınavıydı. Dünya tarihine geçecek olağanüstü bir çaba ortaya konmuştu.

İşte daha önce de yayınladığımız, soluk soluğa yaşanılan, dakikalarla yarışılan, sosyal medyanın en haylaz çocuklarının bile büyük bir olgunlukla yardım çabasına giriştiği, ‘sosyal medya kardeşliği’ adına tarihe geçen o unutulmaz birkaç günün nefes kesen öyküsü…

http://www.farklibirbakis.com/sosyal-medyanin-depremle-sinavi-ve-yaralari-sarma-cabasi/

2 Yıl Sonra Sokağa Zorlanıyorlar

Yerleştirildikleri Anadolu Konteynır Kenti’nde yaşayan depremzedeler, konteynırları boşaltmaları için elektriklerinin kesilmesi üzerine 58 gün önce başladıkları açlık grevine dönüşümlü olarak devam ediyorlar.