Tüm Facebook Kullanıcılarının Fotoğrafları Yayınlandı. Siz de Varsınız!

Natalia Rojas adındaki bir yaratıcı yazılımcı, ‘The Faces of Facebook’ adlı uygulama ile 1.27 milyar Facebook profilini tek bir karede toplamayı başardı. “Yaratıcı teknolojist” olarak tanımlanan Natalia Rojas, geçtiğimiz günlerde çok farklı ve uğraş gerekt...

Tüm Facebook Kullanıcılarının Fotoğrafları Yayınlandı. Siz de Varsınız! (2 Ekim 2013)

Natalia Rojas adındaki bir yaratıcı yazılımcı, ‘The Faces of Facebook’ adlı uygulama ile 1.27 milyar Facebook profilini tek bir karede toplamayı başardı.

“Yaratıcı teknolojist” olarak tanımlanan Natalia Rojas, geçtiğimiz günlerde çok farklı ve uğraş gerektiren bir çalışmaya imza attı. Rojas, tam olarak belirtilene göre 1.27 milyar Facebook profilini tek bir karede topladı. “Facebook’un Yüzleri” olarak adlandırılan bu projede kullanıcıların profil fotoğrafları Facebook’a katıldıkları tarihe bağlı olarak soldan sağa doğru sıralanmış.

Bu muhteşem düzenli bir şekilde hazırlanmış sayfaya ilk baktığınızda size biraz karışık gelebilir ancak kendinizi ve arkadaşınızı bulmak o kadar da zor değil. Çünkü bunu yapmak için sağ üst köşedeki bölümden uygulamaya gidip kendi Facebook bilgilerinizi girmeniz yeterli.

Her nokta bir facebook üyesi

İlk bakışta bozuk bir televizyon ekranı görüntüsünü anımsatan bu fotoğraf, ‘The Faces of Facebook’ adlı uygulamaya ait…

app.thefacesoffacebook.com üzerinden görüntülenebilen çalışmada Facebook kullanıcıları küçük noktalar olarak ekranda beliriyor. Televizyon ekranını andıran görsel üzerinde tüm Facebook kullanıcıları sosyal ağa kayıt olduğu tarih itibariyle kronolojik olarak sıralanıyor. Diğer bir deyişle her bir nokta bir Facebook üyesini temsil ediyor.

Noktalara tıkladığınızda kullanıcıların fotoğraflarını ve isimleri görebiliyorsunuz. Seçtiğiniz kullanıcıya tıkladığınızda ise o kişinin Facebook sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Sayfada oklar aracılığıyla gezinip diğer kullanıcılar hakkında da bilgi toplayabiliyorsunuz.

Carl Sagan’ın Dünya’nın Voyager 1 tarafından çekilen bir fotoğrafı için yaptığı “Soluk mavi nokta” yorumundan etkilenerek böyle bir çalışma yaptığını açıklayan Natalia Rojas, bu oldukça uğraş gerektiren çalışması için başka bir açıklama da yapmadı.

Yaklaşık 1.27 milyar Facebook kullanıcısının profil fotoğrafını bir karede toplayan uygulamanın yaratıcısı, tüm fotoğraflara tek tek bakmanın 36 yıl süreceğini öne sürdü.

Kendinizi nasıl bulabilirsiniz?

Eğer Facebook kullanıcısıysanız, bu sayfada siz de varsınız demektir. 1,2 milyar kişi içinden kendinizi bulmak için sayfanın sağ üst kısmındaki yer bildirgecine tıklamanız gerekiyor. Facebook hesabınızı bağladıktan sonra “The Faces of Facebook” sizi bu görsel harita içindeki yerinizi gösteriyor.

Özel bilgiler güvence altında

Rojas, açıklamasında uygulamanın hiçbir şekilde kişilerin özel bilgileri, fotoğrafları ve gerçek isimlerini depolamadığını söylüyor. Her geçen gün daha da büyüyen ve en fazla kullanıcıya sahip sosyal ağ olma unvanını taşıyan Facebook’u oluşturan farklı ülkeler ve farklı kültürlerdeki tüm kişileri bir arada görmek için yapılmış en farklı çalışmalardan biri olan “The Faces of Facebook”, sosyal ağın bugün ulaştığı noktayı anlamak için de önemli bir kaynak.

Buraya tıklayarak çalışmaya gidebilirsiniz. Bakalım kendi fotoğrafınızı bulabilecek misiniz?