Cenaze Üç Gündür Defnedilemiyor

Polis, 29 Eylül’de Gülsuyu mahallesinde uyuşturucu çetelerinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik’in cenazesinin Armutlu’dan Gülsuyu’na götürülmesine izin vermiyor. Cenaze, 2 gündür Küçük Armutlu Cemevi’nde bekletiliyor. Akşam saatlerinde Valilik ile g...

Cenaze Üç Gündür Defnedilemiyor (2 Ekim 2013)

Polis, 29 Eylül’de Gülsuyu mahallesinde uyuşturucu çetelerinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik’in cenazesinin Armutlu’dan Gülsuyu’na götürülmesine izin vermiyor. Cenaze, 2 gündür Küçük Armutlu Cemevi’nde bekletiliyor. Akşam saatlerinde Valilik ile görüşen ailesi sonuç alamadı. Cenaze törenine katılmak için gelen kitlenin 2 gündür mahalledeki bekleyişi de sürüyor.

İstanbul Maltepe Gülsuyu mahallesinde uyuşturucu çetelerinin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik’in 1 Ekim’de yapılması planlanan cenaze töreninden önce polis Armutlu’nun girişini kapatarak, cenaze törenine gelenlere  kimlik kontrolü yaptı. Cenaze programına göre Ferit Küçük Armutlu Cemevi’nde yapılacak törenden sonra, Gülsuyu’nda vurulduğu yere götürülecek ardından da vasiyeti üzerine Gazi Mezarlığı’na gömülecekti. Ancak polis ablukası nedeniyle Ferit’in cenazesini Armutlu’dan çıkaramayan ailesi ve arkadaşları mahalle girişinde ve Cemevi bahçesinde oturma eylemine başladı.

Babası hapishaneden geldi, cenazeye izin verilmedi

Hasan Ferit Gedik’in hapishanede olan babası Adalet Bakanlığı’nın özel izniyle Armutlu’daki cenazeye elleri kelepçeli getirildi. Ferit’in ailesini ve arkadaşlarını Gezi direnişi sırasında yaşamını yitiren Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Ethem Sarısülük’ün abileri de yalnız bırakmadı. Babasının gelmesinin ardından Ferit’i önce yaşadığı eve ardından Gülsuyu’na götürmek üzere yola çıkanları polis mahalle girişinde durdurdu. Cenazeyi Gülsuyu’na götürmek isteyenlerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Arbedenin ardından cenaze için gelenler polis engeline karşı oturma eylemine başladılar.

Polisin cenaze törenini engellemesi nedeniyle Ferit’in babası cenazeye katılamadan hapishaneye geri dönmek zorunda kaldı. Bu arada, yasal olarak yol hariç 2 gün izin verilebileceğini ancak 5 saat izin verildiğini belirten hukukçular Ferit’in babasının yeniden cenazeye katılabilmesi için girişimlerde bulundular.  Ferit’in ailesi ve arkadaşları gece boyunca yağmur altında ateşler yakarak Cemevi bahçesinde ve mahallenin girişinde bekleyişlerini sürdürdü.

Bölgeye gelen milletvekilleri de çözüm bulamadı

CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Hüseyin Aygün, Melda Onur ve Aykut Erdoğdu ile BDP milletvekili Sebahat Tuncel aileye destek için Armutlu’ya geldiler.

CHP milletvekili Sebahat Akkiraz İçişleri Bakanı ile görüşmeye çalışırken bir yandan da Armutlu’da olan milletvekilleri de neler yapılabileceğine dair toplantının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

 

 

Valilik ile yapılan görüşmeden de olumlu sonuç alınamadı

Bir çözüm bulabilmek amacıyla Valiliğe görüşmeye giden çoğunluğunu annelerin oluşturduğu aileler İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile görüşemeyince, taleplerini Vali Yardımcısı’na taleplerini ilettiler. Ancak akşam saatlerinde Valilik’ten cenazenin Gülsuyu’na götürülmesine kesinlikle izin verilmeyeceği yanıtı geldi.

Berkin Elvan için dilek feneri uçurulsun’

Gezi olayları sırasında Okmeydanı’nda başına isabet eden  gaz kapsülüyle ağır yaralanan ve 16 Haziran’dan bu yana da yoğun bakımda yatan 14 yaşındaki Berkin Elvan için  Ferit’in isteği üzerine bu akşam (2 Ekim) 20.00′de tüm Türkiye’de dilek fenerleri uçuruldu. Yoğurtçu Forumu 19.30′da Yoğurtçu Parkı’nda buluşarak Altıyol’daki Boğa heykeline yürüdü. Armutlu’da da dilek fenerleri yakılarak göklere salındı. Eskişehir’de de Ferit için bir gösteri yürüyüşü düzenlendi.