Tim Cook’tan yoğun teknoloji ve sosyal medya kullanımına eleştirel yaklaşım

Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook İngiltere’de katıldığı bir konferansta, sosyal ağların hiçbirini takip etmediğini söyleyerek, yoğun teknoloji ve sosyal medya kullanımına eleştiriler getirdi. Geçen hafta İngiltere’nin başkenti Londra&r...

Tim Cook’tan yoğun teknoloji ve sosyal medya kullanımına eleştirel yaklaşım (23 Ocak 2018)

Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook İngiltere’de katıldığı bir konferansta, sosyal ağların hiçbirini takip etmediğini söyleyerek, yoğun teknoloji ve sosyal medya kullanımına eleştiriler getirdi.

Geçen hafta İngiltere’nin başkenti Londra’daki Harrow Üniversitesi’nde bir konuşma yapan Cook,  "Ben teknolojinin tamamını kullandığımız sürece başarıya ulaşabileceğimizi düşünenlerden biri değilim. Bu görüşe katılmıyorum. Şahsen tüm bu mecraların hiç birini de takip etmiyorum" diyerek tüm teknoloji dünyasını şaşkına çevirdi.

57 yaşındaki başarılı teknoloji CEO’su, "Bir çocuğum yok ancak bir yeğenim var ve ona bazı sınırlamalar getirdim. Benim de izin veremeyeceğim şeyler var ve sosyal medya kullanımı da onlardan biri. Onun sosyal medyada olmasını istemiyorum” ifadelerini kullandı.

"Edebiyatta teknolojinin gerekli olduğuna inanmıyorum"

Söyleşinin devamında da bu fikirleri üzerine konuşan Tim Cook, özellikle teknoloji kullanımının kimi alanlarda sınırlanması gerektiğini belirtti. Bu alanlardan birisi olarak okulları ve edebiyat dersini örnek gösteren Cook, "Edebiyatta teknoloji kullanımının gerekli olduğunu düşünüyor musunuz, ben düşünmüyorum" diye sözlerini sürdürdü.

“Telefon bağımlılığına çözüm getirmeye çalışıyoruz”

Tim Cook, gençlerin, öğrencilerin okul dışındaki günlük yaşamları ile yakından ilgili olduğunu ve telefon bağımlılığı gibi konuları çözümlemek için çalıştıklarını da belirtti.

“Kodlama öğrenmek, yabancı dil öğrenmekten daha önemli”

Tim Cook’un üniversitede yaptığı konuşmanın nedenlerinden biri de, Apple’ın yeni kodlama akımının tanıtımıydı.

Konuşmada sıra kodlamaya gelince Cook, “Eğer bir seçim yapmak zorundaysanız, bence kodlama dili öğrenmek, yabancı bir dil öğrenmekten daha önemli. Bu görüşüme karşı gelen bir sürü insan var, biliyorum. Ama kodlama, evrensel bir dildir. 7 milyar insanla iletişime geçebileceğiniz bir dil” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılar Apple'ı uyardı: Çocuklarda telefon bağımlılığına çare bulun

Apple'ın toplam 2 milyar dolar tutarındaki hisselerini elinde tutan 2 büyük yatırımcı grubu, geçtiğimiz günlerde şirkete çocukların akıllı telefonları kullanım süresini kısıtlayacak bir yazılım geliştirmesi çağrısında bulunmuştu.

Jana Partners ve California'daki bir öğretmen emekli sandığı tarafından yapılan çağrı bir mektupla Apple'a iletildi.

Çocukların akıllı telefon kullanımının daha iyi kontrol edilmesine yönelik çağrıyı, “akıllı telefonların aşırı kullanımının çocuklar üzerindeki etkisi”ni araştıran akademisyenler de memnuniyetle karşıladı.