Teknolojik gelişmelerin çocukların dünyasına yansıması

Dijital teknolojik gelişmeler, büyüklerin yanı sıra çocukların da yaşamını etkiliyor Renkli kalemler, pastel boyalar, oyun hamurlarıyla büyüyen bir nesil, yerini dijital teknoloji kullanan günümüzün farklı çocuklarına bırakıyor. &Cced...

Teknolojik gelişmelerin çocukların dünyasına yansıması (12 Şubat 2016)

Dijital teknolojik gelişmeler, büyüklerin yanı sıra çocukların da yaşamını etkiliyor

Renkli kalemler, pastel boyalar, oyun hamurlarıyla büyüyen bir nesil, yerini dijital teknoloji kullanan günümüzün farklı çocuklarına bırakıyor. Çok küçük yaşlarda akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayarlarla tanışmaya başlayan çocuklar bu alanda geliştirilen uygulamaları da büyük bir zevk ve başarıyla kullanıyorlar.

Ancak uzmanlar, özellikle 4 yaşın altındaki çocuklarda, hiçbir teknolojik cihaz ya da uygulamanın etkileşimli kitap okunması kadar zeka ve yaratıcılığı geliştiremeyeceğini belirtiyorlar.

İşte çocukların yaşamına giren yeni dijital teknoloji cihazı ve uygulamalarına iki örnek:

3D YAZICI KALEM

Kalem şeklindeki 3D yazıcıyla büyük ilgi gören 3Doodler, şimdi de çocuklar için geliştirdiği yeni modeli tanıttı. 3Doodler Start adını alan yazıcı kalem, çocukların  hayal güçlerini anında 3 boyutlu çizime dönüştürmelerine yardımcı oluyor.

3Doodler Start yazıcı kalemin çalışma prensibi oldukça basit. Kalemle birlikte gelen plastik ucu takıp 3 boyutlu çizim yapmaya başlıyorsunuz.

Çocuklar için özel tasarlanan kalem avuç içine kolayca sığıyor, üzerinde cilde zarar verebilecek sıcak veya yapışkan parça bulunmuyor.

Yeni 3Doodler kalem 2016’nın Mayıs ayında satışa çıkıyor. ABD satış fiyatı 50 dolar olacak. Ön sipariş verenler için fiyatı ise 40 dolar.

3D BOYAMA KİTAPLARI

Disney Araştırma laboratuarları, Tüm çizimleri üç boyutlu olarak canlandıran yeni bir ‘artırılmış gerçeklik’ uygulaması olarak 3D boyama kitapları geliştirdiklerini açıkladı.

Boyama kitapları, okul öncesi çocuklarının zeka ve yaratıcılığını geliştiren en büyük eğlencelerinden biridir. Dijital teknoloji sonunda bu alana da el attı.

İsviçre’nin en büyük kenti Zürih’te çalışmalarını sürdüren Disney araştırma ekibi, boyama kitaplarındaki 2D çizgi karakterleri tablet ya da akıllı telefon gibi herhangi bir ekranda eşanlı olarak 3D canlandıran yeni uygulamayı tanıttığı ilginç bir video yayınladı.

Yeni uygulama ile kağıt üzerindeki boyayarak renklendirme aynı anda ekrandaki üç boyutlu görüntüye yansıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi program aynı zamanda taşırma, eksik ya da fazla boyama gibi kullanıcı hatalarını düzeltici özelliğe de sahip.

Böylece çocuklar çok küçük yaşlarda tanışacakları ‘artırılmış gerçeklik’ sayesinde bilişsel zeka ve yeteneklerini de geliştirebilecekler.

İLGİLİ VİDEO HABER: ‘Adam olacak çocuk’ kitap merakından belli olur!