ABD ve Rusya Anlaştı: 5 Yıl Sonra Suriye’de Barış Umudu

ABD, Suriye krizinin çözümü için Rusya tarafından sunulan üç aşamalı planı kabul etti. Suriye'deki iç savaşa son vermek ve siyasi çözüm bulma amacıyla oluşturulan Uluslararası Suriye Destek Grubu, Almanya'nın Müni...

ABD ve Rusya Anlaştı: 5 Yıl Sonra Suriye’de Barış Umudu (12 Şubat 2016)

ABD, Suriye krizinin çözümü için Rusya tarafından sunulan üç aşamalı planı kabul etti.

Suriye'deki iç savaşa son vermek ve siyasi çözüm bulma amacıyla oluşturulan Uluslararası Suriye Destek Grubu, Almanya'nın Münih kentinde toplandı.

Toplantıya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Suudi Arabistan, Irak, İran, Ürdün, Katar, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'ın dışişleri bakanları katıldı.

Toplantı öncesi ABD'li mevkidaşı Kerry ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de sağlanacak ateşkes için tekliflerini ilettiklerini ve bu teklifler konusunda uluslararası güçlerden yanıt beklediklerini söyledi.

İLK KEZ ANLAŞMA SAĞLANDI

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Münih’te düzenledikleri ortak basın toplantısında kararı açıkladılar. Toplantıya BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura da katıldı.

Taraflar, IŞİD ve el-Nusra gibi terörist gruplarla mücadele dışında kapsamlı bir ateşkes konusunda ilk kez anlaştılar.

Suriye’ye insani yardımların da bir hafta içerisinde başlayabileceği belirtildi.

Suriye'de çatışmaların bir hafta içinde durdurulması konusunda uzlaşmaya varıldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de Esad yönetimi ve muhalifler arasındaki çatışmaların bir hafta içinde durdurulması konusunda uzlaşmaya vardıklarını söyledi.

'Viyana formatı' olarak da anılan bu görüşmelerin sonuncusu Aralık 2015'te New York'ta yapılmıştı.