Tek Kuruş Ödemeden Bedava Dünya Turu Nasıl Yapılır?

Herkes dünyayı gezip dolaşmak ister. Ancak ne yazık ki parasal olanaksızlıklar nedeniyle bu istek hayalin ötesine geçemez. İşte bu sorunun çözümü olarak geliştirilen, tek kuruş ödemeden dünyayı gezebilmenin ilginç yöntemleri&hell...

Tek Kuruş Ödemeden Bedava Dünya Turu Nasıl Yapılır? (22 Temmuz 2015)

Herkes dünyayı gezip dolaşmak ister. Ancak ne yazık ki parasal olanaksızlıklar nedeniyle bu istek hayalin ötesine geçemez. İşte bu sorunun çözümü olarak geliştirilen, tek kuruş ödemeden dünyayı gezebilmenin ilginç yöntemleri…

Havayolu şirketlerini kandırarak uçuşlarını bedavaya getiren 'Hobbyists' isimli grubun üyesi olan 25 yaşındaki Ben Schlappig, yaptığı dünya turu için tek kuruş para ödemedi. Uyanık yolcu, bu tatilinde çektiği fotoğrafları “onemileatatime” adlı Instagram ve Twitter hesabından paylaşmaktan da çekinmedi.

Geçtiğimiz yıl sevgilisinden ayrılan Schlappig, yeni bir ev ve yeni bir iş bulmak yerine dünya turu yapmaya karar verdi.

Havayollarının algoritma açıklarını, mil programlarını ve ödüllerini kendi lehlerinde kullanan Hobbyists'e katılan genç adam, benzer taktiklerle dünya turunu bedavaya getirmekle kalmadı, ziyaret ettiği Hong Kong, Londra ve Dubai gibi kentlerde hiçbir ücret ödemeden bedava konakladı.

Peki bu grup bedava uçuşları nasıl sağlıyor?

Bankaların yaptıkları promosyonları yakından takip eden ekip, uçuşları sırasında başlarına gelen en küçük tersliği bile havayolu şirketlerine bildirerek ekstradan mil kazanıyor.

Buna ilaveten şirketlerin satılan biletlerden maksimum karı sağlamalarına olanak veren algoritmalarını deşifre eden grup, bedava millerini en ucuz uçuşlar için kullanıyor.

Bedava seyahat sırlarını paylaşmayan grup, başvurdukları taktikler hakkında bilgi vermekten kaçınıyor.

Ben Schlappig Dünyayı Bedava Gezen İlk Kişi Değil

28 yaşındaki ABD vatandaşı Scott Keyes de geçen yıl benzer bir yöntemle tek kuruş ödemeden dünya turu yapmıştı. Sahip olduğu 25 kredi kartı sayesinde ‘bedava mil’ toplayarak, 21 farklı uçuş ile 13 ayrı ülkeyi ziyaret edip, oteller dahil hiç harcama yapmamıştı.

Bu milleri kazanmak yüksek meblağlar harcamak gerekmediğini belirten uyanık gezgin, bankaların yaptıkları promosyonları yakından takip ederek ve uçuşları sırasında başına gelen en küçük tersliği bile havayolu şirketlerine bildirerek ekstradan mil kazandığını açıklamıştı.

İsteyen her kişinin gerekli araştırmayı yaptıktan sonra buna benzer boşluklar bulabileceğini belirten Keyes, seyahat taktiklerinin yer aldığı 2 elektronik kitabını da internet üzerinden satışa çıkarmıştı.