Taksim Meydanı’na Çıktılar!

En ilginç 1 Mayıs kutlaması yine Eskişehir’de yaşandı Eskişehir’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 3 yıl önce sinema filminin çekimi için Aşağı Söğütönü Mahallesi’nde kurulan film platosundaki ‘Taksim Meydanı’nda kutlandı. Yönetmen Levent Semerci&...

Taksim Meydanı’na Çıktılar! (1 Mayıs 2014)

En ilginç 1 Mayıs kutlaması yine Eskişehir’de yaşandı

Eskişehir’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 3 yıl önce sinema filminin çekimi için Aşağı Söğütönü Mahallesi’nde kurulan film platosundaki ‘Taksim Meydanı’nda kutlandı.

Yönetmen Levent Semerci’nin, 12 Eylül 1980 darbesine giden süreci anlattığı ‘Ayhan Hanım’ adlı filmin çekimlerinin bir bölümü Eskişehir’de yapıldı. Film için, daha önce merkeze bağlı köy olan, son yapılan deşiklikle mahalle statüsüne kavuşturan Aşağı Söğütönü Mahallesi’ndeki Tepebaşı Belediyesi’ne ait arazi üzerine İstanbul Taksim Meydanı’nın bire bir kopyası olan plato oluşturuldu. Meydanın etrafındaki duvarlara da çeşitli sloganlar yazıldı. ‘Ayhan Hanım’ filminin bir bölümü 3 yıl önce Eskişehir’deki bu platoda çekildi.

Tepebaşı Belediyesi öncülüğünde ilk olarak geçen yıl film platosunda yer alan ‘Taksim Meydanı’nda temsili 1 Mayıs kutlaması yapıldı. Bu yıl da yine Tepebaşı Belediyesi tarafından ‘Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliği düzenlendi. Etkinlik nedeniyle belediye tarafından kent merkezinden ücretsiz otobüsler kaldırıldı.

Plato’daki törene Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum da katıldı. DHA