Suruç’ta İntihar Saldırısı: En Az 30 Ölü, 100 Yaralı

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. Patlamada çok sayıda ölü ve yaralı var.  Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, intihar saldırısı ihtimali olduğunu aç...

Suruç’ta İntihar Saldırısı: En Az 30 Ölü, 100 Yaralı (20 Temmuz 2015)

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. Patlamada çok sayıda ölü ve yaralı var. 

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, intihar saldırısı ihtimali olduğunu açıkladı.

Bölgeden gelen ilk bilgilere göre, saldırıda en az 30 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı. Patlamanın şiddetiyle çevredeki binaların camları kırıldı.

Bombalı saldırıda yaralanıp, Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırılan çok sayıda kişi için acil kan ihtiyacı olduğu bildiriliyor.

'Kobani'de de Suruç katliamıyla eş zamanlı patlama'
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi önünde gerçekleşen bombalı saldırı ile aynı sıralarda Kobanê'de de patlama meydana geldiği iddia edildi. Suruç İlçe Başkan Yardımcısı İsmail Kaplan, "Kobanê'de de bir intihar saldırısı yaşandığını" söyledi.

Dün Böyle Gitmişlerdi

Suruç’ta  Amara Kültür Merkezi bahçesindeki bombalı intihar saldırısında hayatını kaybeden ya da yaralanan gençlerin dünkü yola çıkış görüntüleri, arkadaşları tarafından Twitter’da yayınlandı.

Çocuk parkı, kütüphane yapacak, hatıra ormanı dikecek, sağlık hizmetleri vereceklerdi

Suruç'ta bombalı saldırı sonucu onlarca üyesi hayatını kaybeden SGDF'liler, yola çıkmadan önce yaptıkları açıklamada Kobani'de ne yapacaklarını ilan etmişti.

SGDF Eş Başkanı Oğuz Yüzgeç, kalacakları bir haftalık süre boyunca sağlık hizmetleri, hatıra ormanı ve çocuk parkı yapacaklarını söylemişti.

İçişleri Bakanlığı olayda 27 kişinin öldüğünü, 100'e yakın kişinin de yaralandığını açıkladı.

Üç bakan, Kurtulmuş, Çelik ve Öztürk bölgeye gidiyor. CHP de oluşturduğu bir heyeti bölgeye gönderdi.

Şanlıurfa Valisi: Canlı bomba olduğunu kesinleştirdik
Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, bu sabah Suruç'ta düzenlenen saldırının intihar eylemi olduğunu kesinleştirdiklerini söyledi. Valiye göre 28 ölü, 100'e yakın da yaralı var.

HDP, Suruç'taki patlamanın ardından bütün milletvekillerini olağanüstü toplantıya çağırdı. Sırrı Süreyya Önder, koordinasyon merkezi oluşturduklarını belirtti.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Urfa İl Eşbaşkanı İsmail Kaplan, patlamanın "canlı bombadan kaynaklandığını" ileri sürdü. 

Görgü tanığı: 150 kişiydik

Suruç'taki saldırıdan sağ kurtulan Murat Akdağ, Radikal gazetesine şunları anlattı:
"Bahçede yaklaşık 150 kişi bulunuyorduk. Basın açıklaması yaptığımız sırada büyük bir patlama yaşadı. Onlarca ölü var. Saldırının canlı bomba olup olmadığını fark etmedik."

Patlamanın görgü tanıklarından Garip Çelik, Kobanê'de çekilecek bir belgesel için düzenledikleri basın toplantısı sırasında patlamanın gerçekleştiğini söyledi. Şok yaşadıklarını dile getiren Çelik, "cesetlerin altında kaldık" dedi.   

Suruç ilçesinin sayılı sosyalleşme mekanlarından biri olan Amara Kültür Merkezi, göçmenlere yardım için şehir dışından gelenlerin de konaklama mekanı olarak kullandığı bir merkez. DİHA'nın aktardığı bilgilere göre, dün Suruç'a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi yaklaşık 300 gencin bir kısmı Amara Kültür Merkezi'nde konaklıyordu. Merkez, aynı zamanda Kürt siyasi hareketinin sınırdan gelen göçmenlere yardımları organize ettiği yerlerden biri olarak da kullanılıyor. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Urfa İl Eşbaşkanı İsmail Kaplan, patlamanın "canlı bombadan kaynaklandığını" ileri sürdü. 

AYRINTILAR GELECEK…