Sürpriz Sayılmaz! Sosyal Medya Hesapları da NSA’nın Takibindeymiş!

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ın arama motorları ve sosyal medya ağı teknoloji şirketlerinin data merkezlerinden de gizlice bilgi edindiği iddia ediliyor. Washington Post gazetesinin haberine göre, NSA dünya genelinde milyonlarca internet kullanıcısının hesap bilgilerini Maryla...

Sürpriz Sayılmaz! Sosyal Medya Hesapları da NSA’nın Takibindeymiş! (31 Ekim 2013)

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ın arama motorları ve sosyal medya ağı teknoloji şirketlerinin data merkezlerinden de gizlice bilgi edindiği iddia ediliyor.

Washington Post gazetesinin haberine göre, NSA dünya genelinde milyonlarca internet kullanıcısının hesap bilgilerini Maryland eyaletindeki Fort Meade merkezine gönderdi.

CIA eski çalışanı Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelerine dayandırılan haberde, 30 günde 180 milyon kullanıcının e-postalarında yer verdiği içerik kontrol edildi. Habere göre NSA, aldığı bütün bilgileri İngiliz istihbaratı GCHQ ile de paylaştı.

NSA ve Beyaz Saray yetkilileri ise iddialarla ilgili sorulara yanıt vermedi.

Google, veri merkezlerindeki bilgilerin hükümet tarafından alındığının farkında olmadıklarını savundu. Yahoo şirketi ise veri merkezilerinin sıkı güvenlikle korunduğunu, NSA ya da başka bir devlet kurumuna bu merkezlere ulaşım hakkını vermediklerini öne sürdü.