Rüşvetin Belgesi Olmasa da, Belgeselin Rüşveti Oluyormuş!

ABD Adalet Bakanlığı, National Geographic hakkında eski Mısır Tarihi Eserler Bakanı Zahi Hawass’a usulsüz para vermekten soruşturma açtı. Dergisi ve belgesel kanalıyla ünlü National Geographic’in, Mısır’daki piramitlere ve diğer tarihe eserlere ulaşım için, Hüsnü Mübarek...

Rüşvetin Belgesi Olmasa da, Belgeselin Rüşveti Oluyormuş! (31 Ekim 2013)

ABD Adalet Bakanlığı, National Geographic hakkında eski Mısır Tarihi Eserler Bakanı Zahi Hawass’a usulsüz para vermekten soruşturma açtı.

Dergisi ve belgesel kanalıyla ünlü National Geographic’in, Mısır’daki piramitlere ve diğer tarihe eserlere ulaşım için, Hüsnü Mübarek dönemimde yıllarca kültür eserlerinin korunmasında en üst düzey isim olan Mısır’ın Indiana Jones’u lakaplı arkeolog Havas’la 2001’de anlaşma yaptığı iddia edildi.

Hawass’a yapılan ödemenin, ABD’nin yabancı hükümet yetkililerine yapılan ödemeler konusunda ABD yasalarına aykırı olduğu belirtiliyor. Adalet Bakanlığı soruşturmayla ilgili açıklama yapmayı reddetti. National Geographic’tan yapılan açıklamada ise, “Zahi Hawass’la ve Mısır hükümetiyle ilişkimizde tüm mevcut yasalara aynen uyulmuştur” denildi.

Mübarek’in devrilmesi sonrası koltuğunu kaybeden Hawass da iddialara yanıt olarak “Kimseden rüşvet almadım. Yaptığım tüm anlaşmalarda hükümetten onay aldık. National Geographic’e özel bir muamelem olmadı” dedi. (Hürriyet)