Suriye Sınırı’nda TSK’den Bir İlk!

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’nin kuzeyindeki Azaz bölgesinde etkin olan Irak Şam İslam Devleti Örgütü mevzilerine obüsle top ateşi düzenlendiğini açıkladı. Genelkurmay başkanlığından yapılan açıklama şöyle: ’15 Ekim 2013 tarihinde saat 13.30’da Azaz/Pars...

Suriye Sınırı’nda TSK’den Bir İlk! (16 Ekim 2013)

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’nin kuzeyindeki Azaz bölgesinde etkin olan Irak Şam İslam Devleti Örgütü mevzilerine obüsle top ateşi düzenlendiğini açıkladı.

Genelkurmay başkanlığından yapılan açıklama şöyle: ’15 Ekim 2013 tarihinde saat 13.30’da Azaz/Parsa Dağı bölgesinden atılan bir havan mermisi, Kilis/Demirışık Hudut Karakolunun 450 metre doğusuna düşmüş ve patlamamıştır. Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir. Gelişen durum üzerine, Azaz/Parsa Dağı’ndaki Irak Şam İslam Devleti Örgütü’ne ait mevziilere iki adet Fırtına obüsüyle 4 atış yapılarak mukabele edilmiştir.

İncirlik’ten kalkış yapan ve saat 07.50’den itibaren Hatay-Gaziantep bölgesinde ‘Hava Muharebe Devriye Görevi’ (CAP) icra etmekte olan 2 F-16 uçağımız, Suriye’ye ait 1 adet MI-17 helikopterin, Karbeyaz/Hatay güneyinde sınırımıza doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak söz konusu hava aracı, sınırımıza 5 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır. 2 F-16 uçağımız, hava devriye görevini saat 12.05’de tamamlayarak, bir sonraki 2 adet F-16’ya devretmiştir.

Diyarbakır’dan kalkış yapan ve saat 11.31’den itibaren Gaziantep-Hatay bölgesinde ‘Hava Muharebe Devriye Görevi’ (CAP) icra etmekte olan 2 F-16 uçağımız, Suriye’ye ait 1 SU-24 uçağının, Karbeyaz/Hatay güneyinde sınırımıza doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak söz konusu hava aracı, sınırımıza 4.1 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır. 2 F-16 uçağımız, hava devriye görevini saat 15.50’de tamamlayarak, bir sonraki 2 adet F-16’ya devretmiştir.

Merzifon’dan kalkış yapan ve saat 14.49’dan itibaren Gaziantep-Hatay-Mardin bölgesinde ‘Hava Muharebe Devriye Görevi’ (CAP) icra etmekte olan 2 F-16 uçağımız, Suriye’ye ait 1 adet MI-17 helikopterin, Karbeyaz/Hatay güneyinde sınırımıza doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak söz konusu hava aracı, sınırımıza 4.4 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır. 2 adet F-16 uçağımız, hava devriye görevini saat 19.38’de tamamlayarak, Merzifon meydanına geri dönmüştür.’

Irak Şam İslam Devleti Örgütü, El Kaide’nin Suriye’deki cihat faaliyeti yürüten en güçlü silahlı kollarından.

Türkiye, Suriye’den yönelecek saldırılar ve düşmanca eylemlere karşı yeniden düzenlediği angajman kuralları çerçevesinde karşılık vereceğini duyurmuştu.

Bu kurallar çerçevesinde daha önce Suriye ordusuna yönelik misilleme atışları gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk kez ‘Irak Şam İslam Devleti Örgütü’nün hedef alındığını duyurmuş oldu.

Hürriyet Daily News Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi Serkan Demirtaş, Genelkurmay’ın resmi açıklamasında doğrudan örgütten bahsetmesinin El Kaide bağlantılı grupların varlıklarının askeri açıdan da teyit edilmesi olarak görülebileceğine dikkat çekerek, ”Teyit ediliyor ve tehdit olarak görüldüğünü ortaya koyuyor. Buna karşı etkili bir askeri operasyon gerçekleştiriliyor. Bu açıklama, bundan sonra da bu tür grupların Türkiye sınırına yönelik hareketlerine aynı şekilde karşılık verileceğinin bir göstergesi olarak görülebilir” dedi.

BBC Araştırma ve Analiz Servisi’nin derlediği bilgilere göre, Irak Şam İslam Devleti’nin kökleri El Kaide’nin Irak kolu ‘Irak İslam Devleti’ne dayanıyor.

Irak’ın 2003’teki IŞİD, 2013 yılı Nisan ayında El Nusra Cephesi’yle birleşme çağrısı yaptı ancak El Nusra’nın kabul etmemesi nedeniyle grup ortak çatı altına girmedi.

IŞİD, kontrolü altındaki bölgelerde Şeriat kanunlarının uygulanmasını amaçlıyor ve El Nusra Cephesi gibi sosyal yardım faaliyetlerinde bulunuyor.

Suriye’nin kuzeyinde Kürt milis gruplarıyla da çatışmaya giren IŞİD’in lideri Ebubekir el Bagdadi.

Muhalif Ulusal Koalisyonu, grubu ‘Esad karşıtı mücadele yerine kendi konumlarını güçlendirmek için savaşmakla’ suçluyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri daha önce El Kaide ya da El Nusra’yla ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Sınırda Sıcak Saatler… ÖSO’ya Türkiye’de Tutuklama ve Sınırdışı

Suriye’de ÖSO’ya bağlı olarak Irak ve Şam İslam Devleti birlikleriyle çatışan ve Salı günü sınırı geçerek Türkiye’ye gelen 85 Kuzey Kasırgası Tugayı mensubundan biri tutuklandı, 84 kişi ise sınırdışı edildi.

TSK’dan yapılan açıklamaya göre; Kilis/Öncüpınar 4’üncü Hudut Bölük Komutanlığı sorumluluk bölgesinde, 15 Ekim Salı günü sınırı geçerek teslim olan 85 Kuzey Kasırgası Tugayı mensubundan biri tutuklandı. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasına göre KKT üyelerinden 84’ü Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile sınır dışı edildi. Grubun silah ve ekipmanlarına kriminal inceleme yapmak üzere el konuldu. 84 kişilik grup gece yarısı Öncüpınar Gümrük Kapısı’ndan sınır dışı edildi. Konu hakkında Dışişleri Bakanlığına da bilgi verildi.

DHA / BBC