Sular altındaki İstanbul’dan insan manzaraları

İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 'Bu bir afettir' aç...

Sular altındaki İstanbul’dan insan manzaraları (18 Temmuz 2017)

İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı.

Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 'Bu bir afettir' açıklaması yaptı. İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği, "Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur" dedi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, "Bu bir doğal afettir. Ulaşılamayan bir nokta yok. Ekipler çalışıyor" açıklaması yaptı. Silivri'de mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı.

2009 yılından bu yana metrekareye 65-110 kg yağışın düştüğü İstanbul’da yollar dereye döndü, pek çok ev ve işyerini su bastı. Saatteki hızı 70-80 km. ye ulaşan rüzgar, felaketin boyutunu daha da arttırdı. Avrasya Tüneli tek taraflı olarak ulaşıma kapatıldı. Şiddetli yağış trafiği de kilitledi çok sayıda araç yollarda mahsur kaldı. Su basan metro ve şehir hatları vapur ile İDO ve BUDO seferleri yapılamadı. Hava ulaşımında da aksamalar oldu. Şişhane metrosunda elektrik kaçağı nedeniyle dumanlar yükseldi.

İstanbul'a 1 günde son 32 yılın en yoğun yağışı düştü. Günün ilk yarısında metrekareye, Silivri'de 128 kg, Üsküdar'da 108 kg, Beykoz'da 85, Sarıyer'de 80 kg yağmur yağdı. İstanbul'da etkili olan şiddetli sağanak yağış ile ilgili değerlendirmede bulunan meteoroloji uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kahraman, havadaki nem miktarı değerlerinin tropikal değerlere yakın olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Kahraman, "İstanbul'da tüm günlük yağış rekorları eylül ve ekim aylarında gözlenmiştir. Bugünü ilginç kılan, eğer rekor gelecek olursa, temmuzda bunun yaşanması" dedi.

Çanakkale’de de ev ve işyerlerini su bastı. Çanakkale Boğazı’nda Yunan bandıralı bir gemi karaya oturdu. Meteoroloji, Tekirdağ ve Kırklareli illeri için şiddetli yağış uyarısında bulundu.

İBB’DEN YAĞIŞ AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kenti etkisi altına alarak günlük yaşamı olumsuz etkileyen şiddetli yağışlarla ilgili açıklama yaptı. İBB tarafından verilen bilgilere göre, İstanbul'da en fazla yağış, metrekareye 118 kilogramla Silivri'nin Çanta bölgesine düşerken, en az yağışın olduğu yer ise metrekareye 27 kilogramın düştüğü Terkos oldu.

Silivri'de Gümüşyaka’da da çok sayıda kişi evlerinde mahsur kaldı. Mahsur kalanlar itfaiye ekipleri tarafından botlarla ve iş makineleriyle kurtarıldı. Silivri’nin Çanta ve Değirmenköy bölgelerinde de su baskınlarının yaşandığını belirten Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar Gümüşyaka’da 200’ü aşkın evi suların bastığını söyledi.

'1 saatten az sürede, 2 bin 563 şimşek ve yıldırım gerçekleşti'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul il genelinde 18 Haziran 2017 Salı günü sabah 7.30-9.30 saatleri arasında 45-55 dakika süre ile etkili olan şiddetli yağış sonucu farklı bölgelerimizdeki meteoroloji istasyonlarımızdan kaydedilen yağış miktarları grafikte gösterilmiştir. Şiddetli yağış esnasında dakikada 73 şimşek ve yıldırım hadisesi ile yağış boyunca toplam 2 bin 563 adet şimşek ve yıldırım hadisesi gözlemlenmiştir. Yıldırım düşmesi nedeniyle meydana gelen 15 yangın olayına büyümeden müdahale edildi.”

KANDİLLİ’YE GÖRE YOĞUN YAĞIŞIN NEDENİ ‘SÜPER HÜCRELER’

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, İstanbul’u bugün etkisine alan yağışa ‘süper hücre’ denen bir yapının neden olduğunu açıkladı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Laboratuvar Başkanı Adil Tek, yağışlara neyin neden olduğunu şu sözlerle anlattı: “Kuzeyden gelen serin hava ve yüksek deniz suyu sıcaklıkları birleşince ‘süper hücre’ dediğimiz yapılar oluşuyor ve bu da bugün yaşadığımız türden şiddetli yağışlara neden oluyor."

Son 106 yılın en yüksek değerleri

Son 106 yılın en yüksek 3. yaz yağış değeri olan yağışlara ilişkin Tek, "Bu da son yıllarda görülen iklim değişikliğine bağlı yağış düzensizliklerine eklenen bir ekstrem olarak kayıtlara geçti. Bu yağış çok sık rastladığımız bir yağış biçimi değil" dedi.

Enstitünün meteoroloji laboratuvarının verdiği bilgiye göre, 18 Temmuz saat 12.00’ye kadar metrekare başına 91 kilogram yağış düştü.