Sonunda İnternetin Partisi de Kuruluyor

Geçtiğimiz günlerde CHP’den istifa eden Ankara Bağımsız Milletvekili Emrehan Halıcı, Elektronik Parti’nin kuruluşunun ilk aşaması olan internet sitesini hizmete açtı. Bağımsız Milletvekili Emrehan Halıcı’nın kurduğu partinin genel merkezi ya da fizikî teşkilatlanm...

Sonunda İnternetin Partisi de Kuruluyor (16 Ekim 2014)

Geçtiğimiz günlerde CHP’den istifa eden Ankara Bağımsız Milletvekili Emrehan Halıcı, Elektronik Parti’nin kuruluşunun ilk aşaması olan internet sitesini hizmete açtı.

Bağımsız Milletvekili Emrehan Halıcı’nın kurduğu partinin genel merkezi ya da fizikî teşkilatlanması yok. Üyeler partinin yönetim ve karar alma sürecine İnternet üzerinden katılacak.

Siyasette yeni bir dönem başlıyor; Ankara Bağımsız Milletvekili Emrehan Halıcı, Elektronik Parti’nin kuruluşunun ilk aşaması olan “www.eparti.org” internet sitesini hizmete açtı. Halıcı, Elektronik Parti (eParti) fikrinin nasıl oluştuğunu, ne zaman bu partiyi kurmaya karar verdiğini ve bundan sonraki süreci anlattı. Emrehan, parti içerisinde oluşacak kurulların zaman zaman fizikî olarak bir araya geleceklerini, ama süreçlerin tamamına yakınının elektronik ortamda ve herkes tarafından görülebilir şekilde olacağını kaydederek, elektronik yapılacak oylamalarda kimin kime oy verdiğinin gözükeceğini söyledi.

“İnsanlar Elektronik Parti’nin faaliyetlerine evinde, ofisinde, yolda yürürken bile katkı sağlayabilecek. Hedefimiz kağıtsız, bez bayraksız, seçim otobüsü olmayan bir parti” diyen Halıcı, artık insanların “Partinin genel merkezine gidiyorum” demesine gerek kalmayacağını belirtti. Eline aldığı akıllı telefonu gösteren Halıcı, “Parti herkesin de yanında olacak” dedi.

Geçen ay CHP’den istifa eden Halıcı, Elektronik Parti’nin internet sayfasını açtıklarını, parti programı ve tüzüğü ile ilgili çalışmaların ise sürdüğünü söyledi.

YURT DIŞINDAKİ İNTERNET PARTİLERİ

İtalya’da popüler bir aktivist, komedyen ve blogger olan Beppe Grillo ve bir web stratejisti olan Gianroberto Casaleggio tarafından Ekim 2009’da kurulan “Beş Yıldız Hareketi”, geçen yıl yapılan ve “hepinize lanet!” sloganıyla katıldığı erken seçimlerden yüzde 25,5 oyla birinci parti olarak çıktı.

Grillo geleneksel bir parti değil, Facebook ve Twitter’da iki milyona yaklaşan takipçisinin ve blog’unu izleyen yüzbinlerin katkılarından oluşan bir hareket oluşturmuştu. Yönetim, stratejik kararlar, adaylar, tüm üyelere açık internet oylamaları ile belirlenmektedir. Programı ise, esas olarak, İtalya’nın çürümüş siyasi sisteminin reddiyesinden oluşmakta, alternatif ise belirsiz tutulmaktadır.

Sosyal Medya, Piraten Parti (Korsanlar Partisi) ile Parlamentoya Girdi

Almanya’nın başkenti Berlin’de 18 Eylül’de yapılan Eyalet Parlamentosu seçimlerinde, kendilerini “internet çocukları” olarak tanımlayan Piraten Parti (Korsanlar Partisi), yüzde 9 oy olarak, 146 sandalyelik Eyalet Parlamentosu’na 15 üye soktu.

Almanya’da büyük şaşkınlık yaratan seçim sonucunu, medya ve siyasal bilimciler ilk aşamada “öfkeli dijital yurttaşların parlayışı” olarak yorumladılar. Alman gazeteleri ise, “İnternet Çocukları Başkent Parlamentosu’nda” manşetiyle çıktılar.

İlk önce İsveç’te başlayan ve daha sonra Almanya’da da hızla yayılan, genellikle 30 yaş altı gençlerden oluşan ve kendilerini “internet çocukları” olarak tanımlayan hareket, sağ ve sol çizgide konumlanmış geleneksel partileri eleştirel bir bakış açısıyla reddederek, mevcut siyasal sistemde ‘alternatif bir güç’ oluşturmayı hedefliyor.