Sokaklar Bir Gece de Olsa Kadınların Oldu

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle önceki gece İstanbul ve Ankara’da gece etkinlikleri düzenlendi. Üniversiteli Kadın Kolektifi İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde üniversiteli kadı...

Sokaklar Bir Gece de Olsa Kadınların Oldu (25 Kasım 2014)

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle önceki gece İstanbul ve Ankara’da gece etkinlikleri düzenlendi.

Üniversiteli Kadın Kolektifi İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde üniversiteli kadınlarla birlikte gece yürüyüşü yaptı. Her yıl erkeklerin kadın yurduna yürüyüp taciz ettiği Ayazağa Kampüsü'nde bu kez kadınlar meşaleleriyle, sloganlarıyla yurtlara yürüdü. "Bu Hayat Bizim" diye üniversiteli kadınlar şarkılarla, halaylarla kadın yurtlarının önünde kız kardeşlerini yanına çağırdı.

Kadın yurtlarında halaylarını çeken üniversiteli kadınlar 25 Kasım Salı akşamı saat 19.00'da Taksim Tünel'de buluşmak üzere eylemini sonlandırdı.

Kadınlar Ankara’da Sabahladılar

Halkevleri üyesi kadınlar, "Kadın katliamına, erkek şiddetine, savaşa karşı" Ankara'da Yüksel Caddesi'nde sabahladı.

24 Kasım Pazartesi akşamı TSİ 21.00'de bir araya gelen kadınlar, cadde ortasında yaktıkları ateşin başında "Yaşam Nöbeti" tuttu.

"Rüya değil gerçek; bir gece de olsa sokak, kadınların olsun istiyoruz" diyen kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma gününü "Yaşam Nöbeti" ile sokakta karşıladı.

BBC'den Sinan Onuş'un takip ettiği eyleme katılan kadınlar "Belli bir saatten, hava karardıktan sonra evlerimize kapatılmak isteniyoruz. Biz buna meydan okumak için sabaha kadar buradayız. Sadece evlerimizi değil sokakları da özgürleştirmek istiyoruz" dedi.

Nöbete katılan kadınlar gece boyunca şarkılar söyleyip kadın hakları üzerine atölye çalışmaları yaptılar.