Selfie’nin Adrenalin Katılmış Hali: ‘Mustang Wanted’

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte moda akım haline gelen ‘selfie’ye heyecan katmak isteyenler kendilerini tehlikeye atıyorlar. Sosyal medya ile başlayan ve görsel paylaşım sitesi Instagram kullanımının artmasıyla daha da yaygınlaşan, akıllı telefonlar ya da...

Selfie’nin Adrenalin Katılmış Hali: ‘Mustang Wanted’ (7 Şubat 2014)

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte moda akım haline gelen ‘selfie’ye heyecan katmak isteyenler kendilerini tehlikeye atıyorlar.

Sosyal medya ile başlayan ve görsel paylaşım sitesi Instagram kullanımının artmasıyla daha da yaygınlaşan, akıllı telefonlar ya da fotoğraf makinesi ile kendi kendinin fotoğrafını/videosunu çekerek sosyal ağlara yükleme (selfie) uygulaması son zamanlarda yeni bir boyut kazandı.

İngiltere’nin saygın üniversitelerinden Oxford ve yine saygın gazetelerinden Guardian, “selfie”yi 2013 yılının sözcüğü ilan etmişlerdi. 2013, Instagram ve Twitter sayesinde “selfie” sözcüğünün kullanımında büyük bir patlama yaşandığı yıl oldu.  Öyle ki, astronotlar bile uzayda “selfie” çekme yarışına girdiler! Astronot Luca Parmitano ve Mike Hopkins’in uzayda kendilerini çektikleri fotoğraflar  “en iyi selfie” seçildiler!

Tümü birbirine benzeyen ‘selfie’ fotoğraf ya da videolar arasından farklılaşıp dikkat çekebilmek amacıyla yenilik arayışına giren kişiler kendilerini gökdelenlerin, köprülerin tepelerinde ölümle dans ederken buldular!

Önceleri Rusya’da gençler arasında görülen ve ‘mustang wanted’ olarak adlandırılan bu tehlikeli akrobasi akımı son zamanlarda batı ülkelerindeki gençler arasında da yayılmaya başladı.

Gökdelen ya da köprülerin en üstüne çıkan gençler, yerden yüksekliği de kadraja girecek şekilde kendi fotoğraf ya da videolarını çekip sosyal medyada paylaşıyorlar.

Bunu yeterince dikkat çekici bulmayanlar ise bir adım daha öteye giderek ‘Spiderman’liğe soyunup hayatlarını tehlikeye atıyor ve bu yüksek yapılardan aşağı sarkarak adrenalin dozunu aşıyorlar. Tabi bu kez fotoğraf ya da videolarını kendileri değil arkadaşları çekiyor.

İşte son günlerin en popüler internet çılgınlığına uyan James Kingston 115 metre yükseklikteki köprüden hiçbir güvenlik önlemi almadan, yalnızca arkadaşının elini tutarak aşağı sarktı. İngiliz Channel 4 kanalı için çekilen belgeselde Kingston, Mustang Wanted ile önce Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Moskova Köprüsü’nün iplerini kullanarak sütunlardan birinin tepesine çıktı. Sarkmadan önce de alınan tek önlem James Kingston ve arkadaşının ellerinin kurulanması oldu.

İşte insanın yüreğini ağzına getiren o görüntüler. (Yükseklik korkusu olanlar izlemesinler!)