Rusya’nın Facebook’u Putin’in Kontrolüne Geçti!

Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen en büyük sosyal ağı VKontakte kurucusu Pavel Durov’un, hükümetten gelen baskılar nedeniyle şirketteki hisselerini satarak geçen Salı günü ülkeyi terk ettiği bildirildi. Platformun tümüyle Putin’e yakın iki işadamının kontrolüne geçti...

Rusya’nın Facebook’u Putin’in Kontrolüne Geçti! (23 Nisan 2014)

Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen en büyük sosyal ağı VKontakte kurucusu Pavel Durov’un, hükümetten gelen baskılar nedeniyle şirketteki hisselerini satarak geçen Salı günü ülkeyi terk ettiği bildirildi. Platformun tümüyle Putin’e yakın iki işadamının kontrolüne geçtiği iddia ediliyor.

AFP’nin ABD’deki teknoloji sitesi TechCrunch’ı kaynak gösterdiği haberine göre, Pavel Durov bir daha Rusya’ya dönmeyi düşünmediğini de söyledi.

Rusya’nın en büyük sosyal medya ağı VKontakte’de yönetim krizi yaşanıyor.

Sitenin kurucusu Pavel Durov, VKontakte sayfasından yaptığı açıklamada, şirketten atıldığını ve bunu medyada yer alan haberlerden öğrendiğini yazdı. Durovi, platformun artık tamamen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakınlığıyla tanınan, ülkenin en zengin iki işadamı Alisher Usmanov ve Igor Sechin’in kontrolünde olduğunu da ifade etti.

Usmanov, ülkenin dev e-mail ağı mail.ru’nun sahibi olarak bilinirken, Sechin ise devlete ait bir petrol şirketinin üst düzey yöneticisi olarak tanınıyor.

‘İstifa Ettim’ Şakası!

Durov, Mart ayında diğer iki kurucu üyenin hisselerini satmasıyla, kendine ait yüzde 12’lik hissesini Usmanov’un şirketine satmış ancak yönetim kurulunda kalmaya devam etmişti.

Ardından Durov, istifa ettiğini açıklamış ancak daha sonra bunun bir 1 Nisan şakası olduğunu belirtmişti. ‘Atıldım’ iddialarına karşı VKontakte, Durov’un 21 Mart’ta istifa dilekçesini verdiğini ve 1 ay içinde geri çekmediği için otomatik olarak işten çıkarıldığını ifade etti.

‘Devlet Eylemci Bilgilerini İstedi’

29 yaşındaki Durov, daha önce de Rus İstihbarat Ajansı’nın Ukrayna’daki hükümet karşıtı eylemcilerin kimliklerini tespit etmek için VKontakte’den kullanıcı bilgilerinin istediğini öne sürdü. Bu isteği reddettiğini belirten Durov, bu hamlesiyle şirketteki gücünün azaltılmaya çalışıldığını ifade etti.

Uzmanlar, özellikle 2011-12’de gerçekleşen Putin karşıtı eylemlerin VKontakte gibi platformlarda organize edildiği için hükümetin kontrol altına almaya çalıştığı görüşünde.

100 Milyondan Fazla Kullanıcısı Var

2006’da kurulan VKontakte’nin Rusya ve çevre ülkelerden toplam 100 milyon kullanıcısı var. Site, Facebook’a olan tasarım benzerliğiyle ‘Rus Facebook’u olarak biliniyor.