Polonya Hükümeti 300 Ton Altın Yüklü Nazi Treninin Bulunduğunu Doğruladı

Polonya’da 70 yıl önce İkinci Dünya Savaşı’nda kaybolan Nazilere ait altın, mücevher ve silah dolu Nazi treninin bulunduğu hükümet yetkililerince de doğrulandı Polonyalı yetkililer, Wroclaw şehri yakınında kaybolduğu öne sürülen Nazi t...

Polonya Hükümeti 300 Ton Altın Yüklü Nazi Treninin Bulunduğunu Doğruladı (29 Ağustos 2015)

Polonya’da 70 yıl önce İkinci Dünya Savaşı’nda kaybolan Nazilere ait altın, mücevher ve silah dolu Nazi treninin bulunduğu hükümet yetkililerince de doğrulandı

Polonyalı yetkililer, Wroclaw şehri yakınında kaybolduğu öne sürülen Nazi treninin Wide of Ksiaz şatosunun hemen yanında yere gömülü olarak bulunduğunu açıkladılar.

Polonya Miras Komitesi Başkanı ve Kültür Bakanı Yardımcısı Piotr Zuchowski trenin söz konusu şato yakınlarında gömülü olduğundan yüzde 99 emin olduklarını söyledi:

Trenin bulunduğu yerin haritasını, o yere gömen kişi ölüm döşeğindeyken çizip arkadaşına vermiş.

“Bildiğim kadarıyla 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana o trene kimse binmedi. Trenin buralarda olduğu bilgisini veren kişi, bunu yere gömen kişilerden biri. Bu kişi ölmeden önce son günlerinde trenin nerede saklı olduğu bilgisini bir arkadaşına veriyor.

Yeraltı radarlarıyla trenin yeri tespit edildi. İçi dolu ancak ne olduğunu bilmiyorum. Büyük olasılıkla askeri malzemeler ve mücevherat, eşi görülmemiş sanat eserleri var. Aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı'nın tehlikeli askeri cephanelikleri de olabilir ve trenin etrafının bubi tuzakları ve mayın döşeli olduğunu tahmin ediyorum.”

Waldenburg, bu yüzden bölgenin çok tehlikeli olduğunu, define avcıları ve meraklı insanları uzak durmaları konusunda uyardı. Trenin yerini bildiren iki kişiye yasal olarak bulunan hazinenin değerinin yüzde 10’unun verileceğini de söyledi.

Belediye Başkanı Yardımcısı da doğruladı

Trenin bulunduğu söylenen Waldenburg kasabasının Belediye Başkan Yardımcısı Zygmunt Nowaczyk, "Şehrimiz, tarihi dolayısıyla birçok gizemli hikâye barındırıyor." ifadelerini kullandı. Nowaczyk, trenin içinden çıkan altınların "değeri ne olursa olsun Polonya devletine ait olduğunu" da vurguladı.

Polonya Ordusu Aramaya Başladı

Polonya Savunma Bakanı Tomasz Siemoniak, Aşağı Şilezya'da nazilerden kalma zırhlı altın treninin askerler tarafından aranmasına izin verdi. Waldenburg şehri yakınlarına gönderilen uzman askerler bölgede arama çalışmaları yapacaklar.

Maden taramasında kullanılan yer radarları kullanılarak, Breslau ile Waldenburg şehri arasındaki tren yolu incelenecek. Yapılan incelemelerden elde edilen bilgilere göre kazı işlemlerinin nasıl devam edeceği belirlenecek.

Ruslar ve Yahudiler de Hak İddia Ediyor

Rus internet haber sitesi 'Sputnik'de bildirildiğine göre, eski Sovyet dönemindeki altınlardan çalınmış olanlar bu trende bulunuyorsa, Rusya'nın da hakkı olduğu belirtildi. Rus hukukçu Michail Ioffe, Uluslar arası hukuk gereği nazi altınlarının Moskova'ya ait olduğunu öne sürdü.

Dünya Yahudi Kongresi Genel Müdürü Robert Singer, nazi altınlarının Holokaust kurbanlarına ait olmaları durumunda, mirasçılarına teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Şayet gerçek mirasçıları bulunamazsa da Holokaust mağdurlarına tazminat olarak ödenmesini talep etti.

Geçtiğimiz hafta dünya basınına yansıyan haberlerde biri Polonyalı, biri Alman iki hazine avcısı, yerin metrelerce altında gömülü olan bir tren hakkında ipuçları bulduklarını bildirmişlerdi. Trenin 150 metre uzunluğunda askeri bir tren olduğu ve Nazi altınlarıyla yüklü olduğu iddiaları ise uzun süre manşetleri süsledi.

Trenin yeri yeraltı radarıyla tespit edildi

Trenin olduğu bölgenin yer altı fotoğraflarını çeken uzmanlar, yerin altında yaklaşık 100 metre uzunluğunda bir tren siluetine rastladı.

Alınan verilerden dolu olduğu tahmin edilen trenin içinde ya kargo ile silah ya da altın ve mücevher gibi değerli eşyalarla yüklü olduğu sanılıyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazi kuvvetlerinin Waldenburg bölgesine metrelerce uzunlukta tüneller kazdığı biliniyor. Şehri işgal eden Nazi yönetiminin Rusların şehre yaklaşmasıyla tüm değerli eşyaları trene yükleyip geri çekildiği belirtiliyor.

Üst düzey bir Nazi Komutanı, Wroclaw kentini terk ederken çalıntı altın ve banka mevduatını bir trene koyduklarını da söylemişti.

Nasıl çıkarılacak?

Bu aşamadan sonra herkesin konuştuğu konu doğal olarak, hazine yüklü trenin ne zaman ve nasıl çıkarılacağı. Polonyalı yetkililer bu konuda herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındılar.