Placebo’dan ‘Gezi’ Sürprizi!

Dünyaca ünlü alternatif müzik grubu Placebo yeni videoları Rob the Bank’le Türkiye’deki dinleyicilerine büyük bir sürpriz yaptı. Videonun 19’uncu saniyesinde boynuna Türk bayrağı dolanmış, yüzüne de gaz maskesi geçirilmiş bir büst yer alıyor. Klibin sadece bir ...

Placebo’dan ‘Gezi’ Sürprizi! (9 Eylül 2013)

Dünyaca ünlü alternatif müzik grubu Placebo yeni videoları Rob the Bank’le Türkiye’deki dinleyicilerine büyük bir sürpriz yaptı.

Videonun 19’uncu saniyesinde boynuna Türk bayrağı dolanmış, yüzüne de gaz maskesi geçirilmiş bir büst yer alıyor. Klibin sadece bir kısmı yayınlandı.

Placebo’nun resmi hesabı tarafından kısa bir süre önce YouTube’da paylaşılan videonun detaylarına bakıldığında sahnenin Gezi Parkı protestolarına bir gönderme olduğu görüşü öne çıkıyor. Nitekim yorumların birçoğunda da bu durum belirtiliyor.

Rob the Bank şarkısı 16 Eylül’de Placebo hayranlarıyla buluşacak “Loud Like Love” albümünde yer alacak. Söz konusu klip de albümle birlikte sunulacak “alternatif videolar” DVD paketinde yer alacak.

Placebo 16 Ağustos’ta  İstanbul’da Parkorman’da bir konser vermişti. Konserin devam ettiği sırada seyirciler, “Her yer Taksim, her yer direniş” şeklinde slogan atmıştı. Grup sloganlara karşı İngilizce, “Teşekkür ederiz” diyerek karşılık vermişti.

Londra Çıkışlı İngiliz Alternatif Rock Grubu PLACEBO

1994 yılında şarkıcı-gitarist Brian Molko ve gitarist / basçı Stefan Olsdal tarafından kuruldu. Gruba sonradan dahil olan Steve Hewitt’in eklenmesi ile grup başarısını bir üst noktaya taşıdı. Placebo kurulduğu yıllarda, sürekliği hayranlığını dile getirdiği David Bowie ile 1996 yılında bir turneye çıktı. Hatta Placebo ve Bowie’nin, grubun “Without You I’m Nothing” için beraber yaptıkları düet, grubun en çok bilinen kayıtları arasında yer alıyor.

1998 yılında, Placebo Virgin Records’a geçti, ve Kasım’da “Without You I’m Nothing”i yayımladı. Albüm İngiltere’de platinum alarak büyük bir hit olmayı başardı ve Amerika’da grubun daha fazla tanınmasına yol açtı.

Grup, 2003 baharında yayınladıkları 4. albümleri “Sleeping with Ghosts” ile daha sert ve asi yanlarını sergiledi. Albüm İngiltere’de ilk 10’larda olmakla beraber dünya çapında 1.4 milyon kopya sattı.

Bugüne kadar 6 stüdyo albümü yayınlanan grubun diskografisindeki çıkış parçaları İngiltere’de top 20’ye ulaşmış ve dünya çapında 12 milyondan fazla satılmıştır.