Pazarlama ve Satışın Yeni Gözdesi Ücretsiz İnternet Hizmeti

Restaurant–kafe, AVM, turizm, eğlence, ulaşım, istasyon, kültür-sanat mekanlarında, hatta yerel yönetimler tarafından kent meydanlarında ücretsiz internet bağlantı hizmeti hızla yaygınlaşıyor İnternet artık sadece e-posta, sohbet, mesajlaşma, sosyal medya, haber, bilgi edinme ar...

Pazarlama ve Satışın Yeni Gözdesi Ücretsiz İnternet Hizmeti (5 Ağustos 2014)

Restaurant–kafe, AVM, turizm, eğlence, ulaşım, istasyon, kültür-sanat mekanlarında, hatta yerel yönetimler tarafından kent meydanlarında ücretsiz internet bağlantı hizmeti hızla yaygınlaşıyor

İnternet artık sadece e-posta, sohbet, mesajlaşma, sosyal medya, haber, bilgi edinme aracı değil tüm bunlarla birlikte ekonominin de temel unsurları arasına girdi. McKinsey & Co. tarafından 2011’de yapılan bir araştırma, internetin çoğu gelişmiş ülkelerdeki ekonomik aktivitenin büyük bir payını oluşturduğunu ve bu payın tarım ve enerjiden de fazla olduğunu ve geçen son beş yılda GSYH büyümesinin yüzde 21’ini sağladığını ortaya koydu.

Akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte internet günlük hayatın vazgeçilmez bir unsuru oldu. Online hayatın önemli bir bölümü de artık ev ve işyerleri dışında yaşanıyor. Modern çağda özellikle büyük kentlerde insanlar sürekli hareket halindeler. İnternet erişiminin büyük çoğunluğu da mobil cihazlarla gerçekleşmektedir.

Böyle olunca da birçok işletme müşterilerine ücretsiz internet bağlantı hizmeti sunmaya başladı. Bu kararın alınmasında iki yönlü yarar etkili oluyor. Müşteri sayısı ve satışları arttırmak, mekandan internete bağlananların işletmenin gönüllü tanıtımını yapıyor olması.

İnsanlar online bağlantıda olmadıkları zamanlarda kendilerini dünyadan kopuk ve deyim yerindeyse fişi çekilmiş cihaz gibi hissediyorlar. Günlük yaşamdaki gereksinmelerini karşılarken de doğal olarak wi-fi hizmeti sunan yerleri tercih ediyorlar. Aynı alanda hizmet veren işletmelerden ücretsiz wi-fi hizmeti sunanlar her zaman daha cazip hale geliyor.

ABD’de iGR firması tarafından yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, müşterilerin ücretsiz İnternet hizmeti veren firmaların mekanlarında hem daha fazla kaldıkları hem de daha fazla para harcadıkları saptanmış.

İnternet bağlantısının yanında bir de ücretsiz şarj istasyonu hizmeti

Hatta bazı işletmeler sadece kablosuz internet bağlantı hizmeti sunmakla kalmayıp, mobil cihazların en önemli sorunu olan şarj konusunda da destek vermektedirler. Bunlardan biri de dünyaca ünlü kafeterya zinciri Müşteri potansiyeli ve satışlarını arttırmak için günlük yaşamdaki en büyük gereksinimlerden biri olan akıllı telefon, tablet şarj sorununa çözüm getirmeyi planlıyor.

Kablosuz şarj cihazı üreticisi Duracell Powermat ile çözüm ortaklığı yapılarak ilk aşamada mağaza başına 13 adet olmak üzere toplam 100 bin şarj istasyonu konulacak.

Bu yılın sonuna kadar San Francisco’daki tüm Starbucks kafelere kablosuz şarj istasyonları konulmuş olacak. 2016 yılı sonuna kadar da tüm şubeler konulmuş olması planlanıyor.

Lokazyon / mekan bildirimi ve gönüllü kişisel deneyimlerin paylaşımı ile gelen yaygın tanıtım olanağı

İnternete bağlanan kişilerin hemen tümü aktif olarak sosyal ağları da kullanmaktadır. Foursquare, Twitter gibi paylaşım sitelerinden check-in yaparak mekan bildiriminde bulunmakta, Instagram, Facebook gibi sitelerdeki hesaplarında da mekanda çektiği fotoğrafları yayınlamakta, yaşadığı kişisel deneyimleri paylaşmaktadır.

Bir işletme için bundan daha güzel bir etkileşimli tanıtım olanağı olabilir mi?.

Dolayısıyla, eğer henüz yoksa bile her işletme bir gün ücretsiz internet hizmeti sağlamayı tadacak!