Bodrum’un Simgelerinden Olan Tarihi Yel Değirmenleri Yandı

Bodrum turizminde sembol yerlerden olan tarihi yel değirmenlerinin bulunduğu Haremtan Tepesi’nin Gümbet tarafına bakan yamacında çıkan yangın güçlükle söndürüldü Yaz aylarında turist akınına uğrayan bölgede rüzgarında etkisiyle kısa sürede büyüyen alevler nedeniyle tu...

Bodrum’un Simgelerinden Olan Tarihi Yel Değirmenleri Yandı (5 Ağustos 2014)

Bodrum turizminde sembol yerlerden olan tarihi yel değirmenlerinin bulunduğu Haremtan Tepesi’nin Gümbet tarafına bakan yamacında çıkan yangın güçlükle söndürüldü

Yaz aylarında turist akınına uğrayan bölgede rüzgarında etkisiyle kısa sürede büyüyen alevler nedeniyle turistlerin çoğu bölgeyi terk etti. Bazıları turistler de yanan alanın fotoğraflarını çekti. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangında gökyüzü dumanla kaplandı. Yangına müdahale ederken rüzgar nedeniyle zor anlar yaşayan itfaiye ekipleri, hortum ekleyerek hızla yayılan alevlerin otellere doğru ilerlemesinin önüne geçti.

RESTORE EDİLEN DEĞİRMENE SIÇRADI

Geçtiğimiz yıllarda da yangın çıkan ve ‘Değirmenler Tepesi’ olarak bilinen tepenin farklı yönlerinde bu yıl, 11 Mayıs, 11 ve 25 Haziran tarihlerinde 3 ayrı yangın olayı yaşanmıştı. Son yangında biri 2009 yılında restore edilen diğerleri ise sadece duvarları ve bazı ahşap kısımları bulunan 8 yel değirmeni de yanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Restore edilen değirmen ile bazılarının ahşap kısımlarının zarar gördüğü yangın yaklaşık 3 hektarlık alanda etkili oldu. Güçlükle söndürülen yangının sigara izmaritinden çıktığı belirtildi. Bölgede sigara içtikleri iddiasıyla 2 kişi ifadelerine başvurulmak üzere emniyete götürüldü.

Çevredekiler, yangına sebebiyet verdikleri ileri sürülen iki kişinin, kuru otların tutuştuğunu görünce panik yaşadıklarını, söndürmeye çalıştıklarını, ancak rüzgarında etkisiyle başarılı olamadıklarını söyledi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

Osman URAS/ BODRUM,(Muğla),(DHA)