Pazardaki başarınız, etkileyici bir hikayenizin olmasına bağlı…

KAMİL ERYAZAR İçerik zaten ‘kral’dı ve kral olmaya da devam edecek. Başarılı pazarlama iletişimi tasarım ve uygulamaları için de kraldan çok kralcı olmak gerekecek! ‘İçeriksel pazarlama’, kullanıcının daha çok ilgisini ç...

Pazardaki başarınız, etkileyici bir hikayenizin olmasına bağlı… (2 Haziran 2016)

KAMİL ERYAZAR

İçerik zaten ‘kral’dı ve kral olmaya da devam edecek. Başarılı pazarlama iletişimi tasarım ve uygulamaları için de kraldan çok kralcı olmak gerekecek!

‘İçeriksel pazarlama’, kullanıcının daha çok ilgisini çekiyor, gönlünü fethediyor ve ‘marka bağlılığı’ yaratıyor. Çünkü onların çeşitli gereksinmelerini karşılıyor. Dolayısıyla paralı reklamlara göre hem daha etkileyici hem de daha ekonomik. Üstelik de SEO arama motoru optimizasyonunun yakın dostu!

ABD merkezli Content Marketing Institute’ün yaptığı bir araştırmaya göre;

– B2B kuruluşlarının yüzde 88’i içerik pazarlaması kullanıyor.

– Müşterilerin yüzde 90’ı da ‘özelleştirilmiş içeriği’ daha yararlı buluyor.

– Yine müşterilerin yüzde 78’i kendileriyle uzun süreçli ve güvenilir bir ilişki kurulması bakımından ‘özel içeriğinin’ önemli olduğuna inanıyor.

– Üstelik ‘içeriksel pazarlama’ geleneksel pazarlama giderlerine göre yüzde 62 daha az maliyetli.

Artık reklam filmlerinin konuları alışılageldiği gibi mizahi değil daha çok duygusal ve sosyal içerikli. İnsanların vicdanlarına hitap eden güçlü mesajlarla etkileyen, hüzünlendiren, erdemlilik, yardımlaşma duygularını ön plana çıkaran ve bir “hikayesi” olan reklamlar… “İçerik pazarlamasına” uygun bu trend, yaratıcı yeni kampanyalarla daha da çeşitlenerek devam ediyor.

Her şey ‘hikaye’ ve ‘görsellik’ üzerinden yürüyor

Hikayeler insanları her zaman etkilemiştir. Hedef kitle ile duygusal bir bağ kurmak için pazarlama iletişimi artık “hikaye anlatıcılığına” dönüştü. Bu konuda başarının yolu da yaratıcı içerikler oluşturmaktan geçiyor.

Hikayelerinizde, çevreci özelliklerinizden, doğayı koruma anlayışınızdan ve sosyal sorumluluk projelerinizden de söz edin. Bunlara takipçilerinizi, müşterilerinizi de dahil edin.

Etkileşimli ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik

Hedef kitle üzerinde kalıcı bir izlenim bırakacak içeriğin kesinlikle çift yönlü yani ‘etkileşimli’ olması gerekiyor. Müşterileri içerik ile etkileşime sokabilmek için de ‘kişiselleştirin’. Başka bir deyişle, kişiye özel uygulamalarla takipçilerinizle güvene dayalı bir iletişim köprüsü oluşturarak markanızı insanlaştırın! Kullanıcıların benzersiz kişisel deneyimlerini aktaracakları kendi içeriklerini üretmelerine de olanak sağlayın.

Herkes kendisini özel hissetmek ister ve farklılaştırılmaktan hoşlanır. Takipçilerinize, müşterilerinize bu duyguyu yaşatın.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, satın alma kararlarına yönlendirmede yüzde 20 daha etkilidir. Müşteriler satın alma kararı verirken, kullanıcıların yorum, görüş ve değerlendirmelerini çok önemsiyorlar, çoğu kez de bu veriler son karar da belirleyici oluyor.

Dünyanın en güçlü 20 markasının arama sonucu bağlantılarının yüzde 25’i de yine kullanıcıların oluşturduğu içeriklerdir. Bu nedenle, sosyal medya sayfalarınıza ve bloğunuza ürün ve hizmetlerinizle ilgili fotoğraf, video yüklenmesine olanak sağlayın. Yorumlara izin verin.

Kullanıcıların deneyimsel içerik oluşturmalarını teşvik amacıyla yarışma ve promosyon kampanyaları düzenleyebilirsiniz.

DEVAM EDECEK…

Makalenin bundan önceki bölümü: Yeni Dijital Pazarlama Trendleri