Paris’teki son terör operasyonunun yeni görüntü ve bilgileri

Paris saldırganlarını yakalamak için önceki gün düzenlenen operasyonda hayatını kaybeden kadın intihar bombacısı Boulahcen ve saldırıların planlayıcısı Abaaoud'la ilgili yeni görüntü ve bilgiler basına yansıdı. Fransa’nın başkenti Par...

Paris’teki son terör operasyonunun yeni görüntü ve bilgileri (21 Kasım 2015)

Paris saldırganlarını yakalamak için önceki gün düzenlenen operasyonda hayatını kaybeden kadın intihar bombacısı Boulahcen ve saldırıların planlayıcısı Abaaoud'la ilgili yeni görüntü ve bilgiler basına yansıdı.

Fransa’nın başkenti Paris’te 129 kişiyi öldüren saldırıların faillerini yakalamak için önceki sabah Saint Denis banliyösünde düzenlenen operasyonda kendini havaya uçuran ve ölen 2 kişiden biri olan Hasna Ait Boulahcen’in son dakikalarına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.

İlk videoda, ‘Fransa ve Batı Avrupa’nın ilk kadın intihar bombacısı’ olarak nitelenen Boulahcen’in polisle yaptığı konuşmalar duyuluyor. Görgü tanıklarının anlattıklarına göre, Boulahcen çatışma sürerken camdan “Bana yardım edin” diye bağırdı. Polisin sakin olmasını söylemesi üzerine ise pencere kenarından çekilen Boulahcen, birkaç dakika sonra yeniden pencerede beliriyor.

'Erkek Arkadaşın Nerede?'

Fransız polisinin gerçekliğini doğruladığı söz konusu ilk videoda da Boulahcen polisle konuşuyor. Polis memurlarından biri, operasyonda ölen diğer kişi olan ve Paris saldırılarının planlayıcısı olarak bilinen Abdülhamid Abaaoud’u kast ederek “Erkek arkadaşın nerede?” diye soruyor. Boulahcen de “O benim erkek arkadaşım değil” değil diye bağırıyor. Bu soru ve cevap bir kez daha tekrarlandıktan sonra ise Boulahcen üzerindeki patlayıcıları infilak ettiriyor. Abaaoud’un Boulahcen’in kuzeni olduğu sanılıyordu.

Öte yandan ABC sitesinin yayımladığı diğer bir videoda da 26 yaşındaki Boulahcen’in kendini patlatma anı görülüyor. Önce silah sesleri duyuluyor, ardından büyük patlama sesi geliyor ve Boulahcen’in vücudundan ayrılan başı pencereden dışarı fırlıyor. Operasyonda görev yapan memurlardan Jean- Michel Fauvergue de “Camlar kırıldı, içeriden patlama sesi geldi. Sonra bir uzvun, kadının kafasının pencereden dışarı fırlayıp kaldırıma düştüğünü gördük. İntihar bombacısı kendini havaya uçurmuştu. Patlama o kadar güçlüydü ki duvarlar titredi” ifadelerini kullandı.

Erkek Kardeş: Dini Bilgilerle İlgilenmiyordu

Diğer taraftan İngiliz Daily Mail sitesi, Boulahcen ile ilgili yeni fotoğraflar ve bilgiler paylaştı. Erkek kardeşi Yusuf, Boulahcen’in Kuran okuduğuna bir kez bile şahit olmadığını anlattı: “Kendi dünyasında yaşıyordu. İslam’ı öğrenmekle ilgilenmiyordu. Telefonunu elinden düşürmezdi; ya Facebook’ta ya da Whatsapp’taydı.”

'Partiyi Ve İçkiyi Severdi'

Boulahcen’in gazeteye konuşan arkadaşları da Boulahcen’den ‘bir dizi erkek arkadaş değiştiren, dışa dönük, içki içmeyi ve parti yapmayı seven biri’ olarak bahsetti.

Lakabı 'Kadın Kovboy'

Büyük kovboy şapkaları takmayı sevdiği için ‘kadın kovboy’ anlamına gelen 'The Cowgirl' lakabı takılan Boulahcen’in bir diğer arkadaşı da “Hiç türban takmazdı. Camiye gitmezdi. Namaz kılmazdı. Filistin’de yaşananlar gibi haberlerden bahsetmezdi” dedi.

'Beyin' Saldırıların Ardından Metroda Dolaşmış

Bu arada Paris saldırılarının planlayıcısı olan Abaaoud’un saldırının gerçekleştiği 13 Kasım akşamı metro istasyonundayken görüldüğü güvenlik kamerası kayıtları ortaya çıktı. Abaaoud, saldırıların ardından yerel saatle 22.14’te Paris’in Montreuil banliyösündeki Croix de Chavaux istasyonunda görülüyor. Saldırılarda kullanıldığı sanılan bir araç da bu noktaya yakın bir alanda bulunmuştu.