Pakistanlı Minik Aktivist Malala Taburcu Edildi

Pakistan’da ‘kızlara eğitim hakkı’ istediği için Taliban militanlarınca başından kurşunla ağır yaralanan 15 yaşındaki Malala, tedavi gördüğü İngiltere’deki hastaneden taburcu edildi. Birmingham’daki  Queen Elizabeth Hastanesi’nin Rekonstrüksiyon Cerrah...

Pakistanlı Minik Aktivist Malala Taburcu Edildi (5 Ocak 2013)

Pakistan’da ‘kızlara eğitim hakkı’ istediği için Taliban militanlarınca başından kurşunla ağır yaralanan 15 yaşındaki Malala, tedavi gördüğü İngiltere’deki hastaneden taburcu edildi.

Birmingham’daki  Queen Elizabeth Hastanesi’nin Rekonstrüksiyon Cerrahisi Bölümü’nde bir dizi ağır kafatası ameliyatları geçiren Malala, yeniden yaşama tutunmayı başardı.

Malala Yousufzai, ülkesinde kız çocuklarına eğitim hakkı istediği gerekçesiyle, Pakistan’ın kuzey batı bölgesindeki Svat’ta okul otobüsü içerisinde Taliban militanlarınca başından vurularak ağır yaralanmıştı. Malala, 15 Ekim’de tedavisi için İngiltere’deki Pakistan Yüksek Komisyonu tarafından Londra’ya getirilmişti.

15 yaşındaki Malala Yousufzai, dünyadaki milyonlarca sosyal medya kullanıcısı tarafından imzalanan bir dilekçe ile 2013 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti. Ayrıca vurulmasının üzerinden bir ay geçmesine denk gelen 10 Kasım’da da dünyada ‘Malala İçin Küresel Eylem Günü’ ilan edilerek, gösteriler yapılmıştı.

15 yaşındaki Malala’nın nefes kesen mücadelesinin ayrıntılarını okumak için tıklayın