Pakistan’daki 9 Aylık ‘Çapulcu’ Beraat Etti

Pakistan’da polise taş attığı iddiasıyla gözaltına alınıp parmak izi alınan 9 aylık Musa Khan’ın davası dün görülen duruşma sonrasında düştü. Pakistan’ın Pencap eyaletinin başkenti Lahor’da Muhammed Musa isimli 9 aylık bir erkek bebek, evlerinin gazını kesme...

Pakistan’daki 9 Aylık ‘Çapulcu’ Beraat Etti (14 Nisan 2014)

Pakistan’da polise taş attığı iddiasıyla gözaltına alınıp parmak izi alınan 9 aylık Musa Khan’ın davası dün görülen duruşma sonrasında düştü.

Pakistan’ın Pencap eyaletinin başkenti Lahor’da Muhammed Musa isimli 9 aylık bir erkek bebek, evlerinin gazını kesmeye gelen yetkililere babası ve diğer akrabaları ile birlikte taş attığı gerekçesiyle cinayete teşebbüs suçlamasıyla tutuklanıp hakim karşısına çıkarılmıştı. Küçük Muhammed elindeki bir biberon sütle dikkat çekmişti

Pakistan Mahkemesi ikinci duruşmada, 9 aylık Musa’nın davasının düştüğünü belirterek bebeği suçsuz buldu. Kararda, dünya kamuoyundan gelen tepkiler de etkili oldu.

Kefalet ödemekten kurtuldu

Polisin 9 aylık bir çocuğu ne sebeple suçlu bulduğunun araştırılmasını isteyen mahkeme, bu konuyla ilgili de ayrı bir dava açtı. Düşen dava sonrası Musa’nın ailesi kefalet ödemekten kurtulmuş oldu.

Biberonunu zor tutan bebeğin nasıl taş attığı tartışma konusu olmuştu

Geçtiğimiz günlerde Pakistan’ın Pencap eyaletine bağlı Lahor kentinde bir grup saldırgan yaşanan gaz kesintileri ve artan gaz fiyatları sonucu polise ve fatura tahsil eden memurlara taşlı saldırıda bulunmuştu. Olay sonrası Musa adlı bebek ve ailesi gözaltına alınarak parmak izi vermişti. Davanın kamuoyunun dikkatini çekmesi sonrasında elinde biberonu zor tutan bebeğin polise nasıl taş atmış olabileceği tartışılmıştı.