‘Oy ve Ötesi’ 7 Haziran’da Oyların Yüzde 62’sini Gözlemlemeyi Hedefliyor

Oy ve Ötesi Derneği, 30 Mart Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başlattığı gönüllü sandık gözlemciliğini 7 Haziran Genel Seçimleri’nde de sürdürecek. Yeni gönüllü gözlemciler bulabilmek amacıyla ‘Oyunu s...

‘Oy ve Ötesi’ 7 Haziran’da Oyların Yüzde 62’sini Gözlemlemeyi Hedefliyor (19 Mart 2015)

Oy ve Ötesi Derneği, 30 Mart Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başlattığı gönüllü sandık gözlemciliğini 7 Haziran Genel Seçimleri’nde de sürdürecek. Yeni gönüllü gözlemciler bulabilmek amacıyla ‘Oyunu seven saysın’ adıyla bir kampanya başlatıldı.

30 Mart Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘oylara sahip çıkma’ amacıyla kurulan ve 50 bin gönüllü sandık gözlemcisi yetiştiren Oy ve Ötesi, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde Türkiye’nin oylarının yüzde 62’sini gözlemlemeyi hedefliyor. Toplam seçmen sayısının yaklaşık 52 milyonu bulacağı 7 Haziran 2015 seçimlerinde, Oy ve Ötesi 30 milyona yakın oyun şeffaf ve adil bir şekilde verildiğinden ve sayıldığından emin olmak için harekete geçti.

30 Mart yerel seçimlerinde İstanbul, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise İstanbul ile birlikte 6 ilde yapılanan Oy ve Ötesi, 7 Haziran seçimlerinde hedef büyüterek, Türkiye’deki 52 milyon seçmene ait oyların yüzde 62’sini gözlemleyecek noktaya taşımaya karar verdi.

Oy ve Ötesi’nden yapılan yazılı duyuruda, 45 ilde 30 milyon oyun kontrolü için 120 bin gönüllüye ihtiyaç duyulduğunu açıklandı. Bu amaçla, bu hafta başından itibaren sandık oy ve ötesi.org internet sitesinden gönüllü kayıtları için başvuru süreci başlatıldı. ‘Oyunu Seven Saysın’ sloganıyla çağrısı yapılan yeni kampanya, her ilde 2 bin gönüllü hedefliyor. Her ilde en az ise 500 gönüllü gerektiği belirtiliyor.

Oy ve Ötesi hedef olarak 45 ilde, 120.000 gönüllü ile 106.000 sandığı gözlemlemeyi seçti.  Oy ve Ötesi Koordinasyon ekibi, hedefi tutturabilmek için şehirlerde ilk toplantılarını tamamladı. Oy ve Ötesi Derneği Başkanı Sercan Çelebi, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bugün itibariyle tüm Türkiye ’ye kayıt sistemini açıyor olan Oy ve Ötesi, ‘oyunu seven saysın’ çağrısı yapıyor. Artık devir; canını seven kaçsın değil, oyunu seven saysın devri, bu ülkede demokrasi ve şeffaflıktan emin olmak isteyen her bireyin bilfiil bu değerlerin temsilcisi ve savunucusu olması gerekiyor, bunun da çok önemli bir adımı seçim günü, oy verme ve sayım süreçlerine müşahitlik etmekten geçiyor. Belki daha da önemlisi, ülke yönetiminin seçileceği bu tarihi seçimde, kendisini seçim süreci ve ülke yönetimde bu denli etken hissettiği başka bir sorumluluk olamayacak.”

Oy ve Ötesi Derneği Sözcüsü Yasemin Örs de, Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde 6 ilde sandık başında 50 bin gönüllü ile görev aldıklarını kaydeden Örs, geçen seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de bazı illerdeki barolardan hukuki ve gönüllü desteği gelmesini beklediklerini belirtti.

Örs, “Neden oyunuza sahip çıkma ihtiyacı duyuyorsunuz?” sorusuna karşılık “Sandık demokrasideki en önemli sembol. Sandıklarda şeffaflığı ve güvenliği sağlamak önemli. Artık bireyler de sandığı başında durarak oyuna sahip çıkmalı” dedi.

Sandıklarda oy sayımında sıkıntı yaşandığını söyleyen Örs, “Bir takım hatalar gerçekleşiyor. Sonuçta insanlar söz konusu. Keyfi veya keyfi olmayan nedenlerle hatalar olabiliyor. Ancak eğitim almış gönüllülerimiz, sayım sırasındaki sürece hakim oluyorlar.

Gönüllerimiz bilinçli davranıyorlar. Sandık Kurulu Heyeti maalesef her zaman bilinçli olmayabiliyor. Ancak sistematik oy kaydırma olduğunu söyleyemeyiz” diye konuştu.

Sandıkta görev almak için sandık oy ve ötesi.org adresinden ayrıntılı bilgi alınabiliyor. Oluşuma farklı alanlarda destek olmak ve konu hakkında ayrıntılı bilgi almak içinse www.oyveotesi.org adresine başvurulabilir.

Ayrıca Oy ve Ötesi Derneği, internet sitesi yanı sıra Twitter’da @OyveOtesi hesabı aracılığıyla sandık başında görev alacaklar için duyurularda bulunuyor.