“Orada Kimse Var mı?”

Bugün 12 Kasım. Düzce Depremi’nin 18. Yıldönümü. Düzce, 12 Kasım 1999 Cuma günü saat 18.57 de 7,2 büyüklüğündeki şiddetli bir depremle sarsılmıştı. 30 saniye süren depremde 845 kişi yaşamını yitirmiş, 4.948 kişi de...

“Orada Kimse Var mı?” (12 Kasım 2013)

Bugün 12 Kasım. Düzce Depremi’nin 18. Yıldönümü.

Düzce, 12 Kasım 1999 Cuma günü saat 18.57 de 7,2 büyüklüğündeki şiddetli bir depremle sarsılmıştı. 30 saniye süren depremde 845 kişi yaşamını yitirmiş, 4.948 kişi de yaralanmıştı.

Elinde ekmeklerle gözyaşlarını silerken bir enkazın önünde görüntülenen yaşlı amcanın fotoğrafı ise depremin medyadaki görsel simgesi olmuştu.

Dönemin AA Fotoğraf Haberleri Müdürü Abdurrahman Antakyalı'nın çektiği fotoğrafta yer alan ve şimdi hayatta olmayan Eşref Cengiz’in oğlu o fotoğrafın öyküsünü anlattı.

Önder Cengiz babasını anlatırken, 'Deprem haberlerine bakamıyorum, onun fotoğraflarını kullanıyorlar, hüzünleniyorum' dedi.

2004 yılında 75 yaşında yakalandığı kanser nedeniyle hayatını kaybeden Cengiz’in oğlu Önder Cengiz (59), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşanan felaketleri ve babasının fotoğrafını gördükçe, geçmişe döndüğünü söyledi.

“Babam, arkasında görülen enkazda kalan 2 kadını kurtarma çalışmalarını izlemiş. O sırada ekmek dağıtmışlar. Çok duygusaldı, ağlamaya başlamış” diye konuştu.

"O dönemleri unutmak istiyoruz. Allah kimseye bu acıları bir daha göstermesin" diyen Cengiz, babasının fotoğrafının Türkiye hatta dünyada depremin simgesi olduğunu belirtti.

Eşref Cengiz, depremin ardından ekmek dağıtırken gözyaşları içinde görüntülenmişti. Anadolu Ajansı'ndan Abdurrahman Antakyalı'nın çektiği fotoğraf, depremin sembol karelerinden biri olmuştu. Oğlu Önder Cengiz (sağda) ise babasına benzerliğiyle dikkat çekiyor.