Apple Bu ‘Uzay Gemisi’ İle Uçacak!

Steve Jobs’un sağlığında söz ettiği Apple’ın California’nın Cupertino bölgesinde yaptıracağı “Uzay gemisi” adındaki ikinci kampüsünün maketi ve çizimleri sonunda paylaşıldı.  Apple CFO’su Peter Oppenheimer, Apple’ın dillere destan “The Sp...

Apple Bu ‘Uzay Gemisi’ İle Uçacak! (12 Kasım 2013)

Steve Jobs’un sağlığında söz ettiği Apple’ın California’nın Cupertino bölgesinde yaptıracağı “Uzay gemisi” adındaki ikinci kampüsünün maketi ve çizimleri sonunda paylaşıldı. 

Apple CFO’su Peter Oppenheimer, Apple’ın dillere destan “The Spaceship” kampüsünün maketi ile birlikte illüstrasyon görsellerini de sundu.

Özenle hazırlanmış devasa makete bakılınca, Apple’ın yeni kampüsünün daha çok konuşulacağını söyleyebiliriz. Bu yeni kampüsün 14.000’den fazla çalışana ev sahipliği yapacağı ve 6 binden fazla ağaçla yeşillendirileceği belirtiliyor.

Dört kat yüksekliğinde olacak Apple’ın uzay gemisinde bin koltuklu bir oditoryum da bulunacak. Özel tanıtımlar burada yapılacak.

Şu an dünyanın en zengin teknoloji firması ve en değerli markası olan Apple, bu kampüs için paradan kaçınmadığını belli ediyor. Henüz başlanmayan, proje tam anlamıyla bir uzay gemisi şeklinde tasarlanacak.

İlk olarak bundan birkaç yıl önce Steve Jobs tarafından sunulan proje gören herkesi hayran bırakmıştı. Ayrıca Steve Jobs bu proje için 50 mimarı görevlendirdiği Walter Isaacson’un “Steve Jobs” adlı biyografi kitabında belirtiliyordu.

Yeni kampüsün bahçesinde 6000 ağaçla birlikte çalışanlara parktaymış hissi oluşturmayı amaçlıyor. Ayrıca bahçeye arabaların girmesi de yasak olacak. “Uzay gemisi” adının verileceği yeni kampüs 12 bin çalışanın hizmetine sunulacak. Apple’ın bu yeni kampüsü Hewlett-Packard’ın eski kampüsünün olduğu bölgeye kurulacak. Projenin 2016 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Apple’ın yeni genel merkezi olacak olan bu kampüs şimdiden Apple çalışanlarını heyecanlandırmakla kalmıyor, çalışanların iş performanslarının arttırmaları düşünülüyor.