Onbinler Bu Kez ‘Can Dostlar’ İçin Yürüdü

Yasa değişikliğiyle Türkiye’de büyük bir kedi-köpek katliamı yaşanacağını söyleyen hayvan hakkı savunucuları dün Türkiye çapında eylemler yaptı. ‘Bütün hayvanların kayıtlı hale gelmesi, kaydı yapılmayan hayvanların ise büyük doğal yaşam parklarında toplanmas...

Onbinler Bu Kez ‘Can Dostlar’ İçin Yürüdü (1 Ekim 2012)

Yasa değişikliğiyle Türkiye’de büyük bir kedi-köpek katliamı yaşanacağını söyleyen hayvan hakkı savunucuları dün Türkiye çapında eylemler yaptı.

‘Bütün hayvanların kayıtlı hale gelmesi, kaydı yapılmayan hayvanların ise büyük doğal yaşam parklarında toplanmasını’ içeren yasa değişikliğine karşı hayvan hakları savunucuları dün Türkiye’nin pek çok ilinde sokaklara döküldü.
5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliğin pratikte büyük bir sokak hayvanı katliamı anlamına geleceğini söyleyen binlerce kişi ‘Ölüm yasasına hayır’, ‘Var olmak haktır’, ‘Sokakları köpeksiz bırakmayacağız’ yazılı dövizlerle Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na yürüdü. Beşiktaş Çarşı’nın da destek verdiği yürüyüş boyunca, ‘Yaşam hakkı engellenemez’, ‘Katil bir yasa istemiyoruz’ sloganları atıldı.

‘Sokaklar hayvanlardan arındırılmak isteniyor’ 

Hayvan Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Asude Ustaoğlu, “Meclise sunulan yasa teklifi ile 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu değişikliği, sahipli/sahipsiz bütün hayvanlarımızı felaketin eşiğine getirmiştir. Meclisteki 550 milletvekiline sesleniyoruz: Lütfen bu yasayı geri çekin” dedi. Adana’da yapılan kostümlü eylemde Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) üyesi Fatoş Tekbaş, kanun teklifine konan “Sahipli ve sahipsiz hayvanları belediye sınırları içinde veya dışında başıboş bırakmak yasaktır” maddesiyle sokakların köpeklerden arındırılacağını belirterek uyardı:

“Türkiye’de 35 bin köy var. Bu köylerde hayvancılık ile uğraşan vatandaşların koyunlarını güden on binlerce köpek var. Sokaklarda, köylerde, çiftliklerde, beldelerde, yaylalarda milyonlarca kedi ve köpek var. Belediyelerin bunları canlı olarak toplayacak bir ekibi yok. Toplanan hayvanların bakım ve tedavi imkânları yok. Dolayısıyla kedi ve köpeklerin hepsi ‘toplama’ adı altında öldürülecektir.” Açıklamanın ardından Hatay, Niğde, Kayseri, Mersin ve Osmaniye’den gelen hayvanseverlerin oluşturduğu yaklaşık bin kişilik grup, yürüyüşe geçti. Antalya’daki eylemde yürüyüş öncesinde yapılan çağrıya rağmen pek çok hayvansever yanlarında evcil hayvanlarını da getirdi. Veteriner hekimler yürüyüşe beyaz önlükleriyle katılırken, çeşitli kulüplere üye bisikletliler de yürüyüşteki yerini aldı. Yasada yapılmak istenen değişikliğe karşı Edirne, Bolu, Tekirdağ, Çanakkale , Bodrum, Marmaris ve Çeşme’de de eylemler yapıldı.

GÜNCELLEME: Eylemler ses getirdi. Sokak hayvanlarının uyutulması gibi düzenlemeler getirecek yeni tasarı 2 Ekim Salı günü Meclis komisyonundan geri çekildi.