Okullara Yeni Sosyal Medya Yasakları

MEB ortaöğretim disiplin yönetmeliğinde değişiklik yaparak sosyal medya paylaşımları konusunda yeni yasaklar ve sert kurallar getirdi Yeni düzenlemeye göre, okulda çekilen görüntü ve fotoğrafları sosyal medyada paylaşan öğrenciler, disipline ...

Okullara Yeni Sosyal Medya Yasakları (2 Temmuz 2015)

MEB ortaöğretim disiplin yönetmeliğinde değişiklik yaparak sosyal medya paylaşımları konusunda yeni yasaklar ve sert kurallar getirdi

Yeni düzenlemeye göre, okulda çekilen görüntü ve fotoğrafları sosyal medyada paylaşan öğrenciler, disipline sevk edilecek. Sosyal medyadan iftira atan, sarkıntılık yapan, bu mesajları yayalar ise okuldan uzaklaştırılacak.

30 Günü Geçen Sınıfta Kalacak

Devamsızlık nedeniyle sınıfta kalma süresi 45 günden 30’a indi. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak. Raporlu olarak 60 gün devamsızlık yapılabilecek.

‘Milli Değerler’ Kriteri

Milli ve manevi değerlerin yanı sıra genel ahlak ve adaba uygun olmayan, yanlış algı oluşturabilecek tutum ve davranışlarda bulunmak da okuldan uzaklaştırma nedeni olarak sayıldı.

‘Bölücü’ Mesaj Atan Atılacak

Sosyal medya yoluyla; bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddeti özendiren sesli, sözlü, yazılı ve görüntülü içerikler oluşturmak, bunları çoğaltmak, yaymak ve ticaretini yapan öğrencilere ise okuldan atılma cezası verilecek. Atılan dönemeyecek.

Nakiller Aylık Yapılacak

Eski yönetmeliğe göre haftalık yapılan nakiller artık aylık yapılacak. Okullar, ayın son iş gününde velilerin bir ay boyunca yaptığı nakil başvurularının listesini yayımlayacak.