Öğrenciler İçin Online Ödev Dayanışması Olanağı!

Türkiye’nin ilk ücretsiz sosyal öğrenim ağı ‘Eodev’, ilkokuldan üniversite son sınıfa kadar öğrencilere birlikte ödevlerini yapma olanağı sağlıyor İnternet çağı içerisindeki teknolojik gelişmelere paralel olarak, eğitimlerinde teknolojiyi kullanan öğrencilerin, herhang...

Öğrenciler İçin Online Ödev Dayanışması Olanağı! (21 Kasım 2013)

Türkiye’nin ilk ücretsiz sosyal öğrenim ağı ‘Eodev’, ilkokuldan üniversite son sınıfa kadar öğrencilere birlikte ödevlerini yapma olanağı sağlıyor

İnternet çağı içerisindeki teknolojik gelişmelere paralel olarak, eğitimlerinde teknolojiyi kullanan öğrencilerin, herhangi bir teknolojik destek olmadan eğitim alan öğrencilere göre daha başarılı oldukları artık bilimsel bir gerçek. En son araştırmalar da sosyal öğrenim ağlarının öğrenciler üzerinde öğrenmeyi daha hızlı gerçekleştirdiğini göstermektedir.

Ancak Türkiye’de “sosyal öğrenim ağları” kavramının yöntem olarak kullanılması yeni yeni gündeme alınmaktadır. Aslında bunun en büyük sebeplerinden birisi çevrimiçi öğrenmeyi mümkün kılacak ağların facebook, twitter ve mail grupları ile sınırlı olmasıydı. Ancak, Eodev.com gibi sosyal öğrenme ağlarının web’e açılmasıyla, eğitim aktivitelerinin tek bir sosyal çatı altında toplamak mümkün olabiliyor.

Eodev.com  ilkokuldan üniversite son sınıfa kadar öğrencilerin birlikte ödevlerini çözebilecekleri, fikir değişimleri yapabilecekleri ve aynı zamanda yeni kişiler ile tanışabilecekleri çevrimiçi (online) alanı oluşturmayı hedefleyen bir sosyal öğrenim ağı. Servisin konseptleri arasında sosyal öğrenme, gamification (puanlar, sıralamalar, başarılar) ve eğitime destek birincil sırada yer alıyor. Sistem içerisinde soru sormak, cevap vermek ve yorum yazmak için üye olunması gerekiyor. Ücretsiz üyeliğin ardından sistem otomatik olarak kullanıcılara 300 puan vermekte. Bu puanlar karşılığında da sorular sorulabiliyor. Puanların bitmesi durumunda başka kullanıcıların sorularını çözmek kaydıyla da yeni puanlar kazanılabiliyor. Düzgün, tamamlanmış ve çok iyi açıklanmış cevaplara sahip olan kullanıcılar ekstra puanlar da elde edebiliyorlar.

Eodev.com Sosyal Öğrenim Ağı, sadece öğrencilere bilgi paylaşacakları bir ortam sunmak değil aynı zamanda derslere çalışırken birbirlerine yardım etmek için gerekli olan motivasyonu sağlamak, keyifli bir rekabet ve yarışma ortamı sunmayı amaçlıyor. Yaklaşık bir yıl önce hizmete giren Eodev.com içerisinde şuanda 570 bin kayıtlı kullanıcı bulunuyor. Günlük olarak 120 bin tekil kullanıcıya hizmet veren bu ağ içerisinde 850 bini aşkın soru sorulmuş ve bunlara 1,5 milyon kez cevap verilmiş. Kısa bir süre önce hizmete giren yorum ekleme özelliği ile 1 milyondan fazla yorum servis içerisinde yerini almış. Teknolojik gelişmeler ile kullanıcılarını yalnız bırakmak istemeyen Eodev.com, IOS ve Android mobil uygulamalarını da hizmete sunarak bilgiye erişimi de daha pratik bir hale getirmiş.

Sosyal öğrenim ağları sayesinde; birlikte öğrenmeye pozitif yaklaşan, kişisel disiplin ve sorumluluklara sahip, yazılı olarak kendini daha iyi ifade edebilen ve yeni bilgi edinme ihtiyacı hisseden bireyler topluma kazandırılmaktadır. Etkin kullanıcılacak bir sosyal öğrenme sistemi öğrencilerin ve eğitmenlerin yardımcısı olabilir. Bireylerin sürekli olarak eğitime ihtiyaç duymuş olduğu çağımızda, Eodev.com, bütüncül sosyal öğrenim anlayışı ile öğretmen ve öğrencilere 7/24 iletişim imkanı vererek bilgilerin paylaşılması adına yararlı bir platform sunuyor.